سی ان ان مانی منتشر کرد

سرمایه گذاری سافت بانک در اوبر

تاريخ 1396/08/23 ساعت 10:12

اوبر از زمان تاسیسش میلیارد ها دلار سرمایه گذاری جذب کرده است. اما حالا یک سرمایه گذاری جدید می تواند مهمترین آنها باشد.

 استارت آپ سواری اوبر روز یکشنبه اعلام کرد که برای سرمایه گذاری عظیم سافت بانک به توافق رسیده است. این سرمایه گذاری بعد از چند ماه گمانه زنی رخ داده است.

اوبر در بیانیه ای گفت: ما برای یک سرمایه گذاری بالقوه با کنسرسیومی به رهبری سافت بانک و Dragoneer به توافق رسیده ایم. ما معتقدیم که این توافق نامه پتانسیل بلند مدت تری برای اوبر خواهد بود.

سی ان ان مانی ماه گذشته گزارشی منتشر کرده بود، مبنی بر اینکه سافت بانک به دنبال سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در اوبر است که ارزش فعلی آن 69 میلیارد دلار است. سافت بانک انتظار دارد برای سرمایه گذاری میلیارد دلاری اش بتواند سهم بیشتری از سهامداران موجود با نرخ تخفیفی و بسته به تقاضای فروشندگان به دست آورد.

سافت بانک روز دوشنبه بیانیه ای منتشر و زوایای ماجرا را روشن تر کرد. راجیو میسرا، مدیر مشاوران سافت بانک گفت: اوبر پس از یک روند طولانی و دشوار برای حرکت به جلو با سرمایه گذاری جدید موافقت کرده است. اما اوبر تاکید کرده که توافق نهایی مشروط به فروش سهام به اندازه مناسب است.

میسرا ادامه داد: ما به اوبر علاقه مند هستیم اما معامله نهایی به قیمت مناقصه و حداقل سهم سهام سافت بانک بستگی دارد.

سافت بانک گفته است که حداقل 14 درصد از سهام اوبر را می خواهد. در غیر این صورت معامله انجام نخواهد گرفت.

گروه سافت بانک در بیانیه ای دیگر که روز سه شنبه منتشر شد، گفته است: اگر شرایط قیمت سهام و حداقل سهام برای گروه سافت بانک رضایت بخش نباشد، ممکن است سرمایه گذاری هم انجام نشود.

ماسایوشی سان، مدیرعامل سافت بانک بار و بارها به طعنه –شاید برخی بگویند به تهدید- گفته است که ممکن است به جای اوبر در لیفت سرمایه گذاری کند.

اگر این معامله انجام نشود، پول سافت بانک می تواند به سمت رقیب اصلی اوبر در ایالات متحده سرازیر شود. چند هفته پیش هم لیفت از سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری توسط گوگل صحبت کرده بود.

در سه ماه دوم سال، اوبر 6.6 میلیارد دلار پول نقد داشت، اما در هر سه ماه، او صدها میلیون دلار خسارت هم پرداخت کرده است.

با این وجود، سرمایه گذاری سافت بانک صرفا درباره پول نیست. این ماجرا کلید اصلاح هیات مدیره ناکارآمد اوبر و حتی خنثی سازی جناح های متخاصم است: تراویس کالانیک، مدیرعامل سابق اوبر و سرمایه گذار اولیه اوبر.

به عنوان بخشی از توافقنامه، کالانیک نمی تواند بدون رای اکثریت هیات مدیره، کسی را به این هیات اضافه کند. او ماه سپتامبر با انتصاب دو عضو جدید، بقیه گروه را غافلگیر کرده بود.

برای انجام این توافق، اوبر قبلا موافقت کرده بود که شش صندلی به هیات مدیره خود اضافه کند که دو مورد آن متعلق به سافت بانک باشد. هیات مدیره همچنین سیستم رای گیری جدیدی را تصویب کرد تا نفود کالانیک کاهش پیدا کند.

سافت بانک از تابستان امسال، علاقه خود به سرمایه گذاری در اوبر را مطرح کرده بود. درست زمانی که شرکت به دنبال پیدا کردن یک مدیرعامل جدید برای جایگزین کردن کالانیک بود.

سافت بانک پیشتر هم میلیاردها دلار سرمایه گذاری در چندین شرکت سواری خارج از کشور از جمله دیدی در چین، گرب در آسیای جنوب شرقی و 99 در برزیل انجام داده است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر