سی ان ان مانی منتشر کرد

پایان کار اوبر در لندن؟

تاريخ 1396/07/01 ساعت 08:57

لندن نمی خواهد دیگر با اوبر کار کند، اما مدیرعامل جدید به دنبال یک راه حل است.

 مقامات شهر، روز جمعه اعلام کردند که قصد ندارند مجوز فعالیت اوبر در این منطقه را تمدید کنند.

این تصمیم باعث شد تا دارا خسروشاهی که اخیرا به جای تراویس کالانیک مدیرعامل اوبر شده است، درخواست عمومی از لندن داشته باشد.

خسروشاهی روز جمعه توئیت کرد که اوبر «بی عیب نیست» اما او درخواست کرد که مقامات با اوبر کار کنند تا «همه چیز درست شود».

«لندن عزیز، ما بی عیب نیستیم. اما 40 هزار گواهی نامه رانندگی و 3.5 میلیون لندنی به ما وابسته هستند. لطفا با ما کار کنید تا همه چیز درست شود.»

خسروشاهی می گوید که 40 هزار راننده مجاز و 3.5 میلیون لندنی که از اوبر استفاده می کنند «به ما وابسته هستند.»

سازمان و حمل و نقل لندن می گوید: این رویکرد شرکت به گزارش جرایم جدی را دوست ندارد. همچنین موضوع دیگر، یک قطعه نرم افزاری چالش برانگیز به نام «Greyball» است که از تنظیم و اجرای قانون در نظارت بر برنامه اوبر جلوگیری می کند.

صادق خان، شهردار لندن در بیانیه اعلام کرد که اوبر طبق قوانین بازی نمی کند. او گفت: همه شرکت ها در لندن باید طبق قوانین بازی کنند و به استانداردهای بالایی که ما انتظار داریم پایبند باشند-به خصوص زمانی که پای ایمنی مشتریان به میان می آید. ارائه خدمات نوآوران نباید باعث هزینه امنیت مشتری شود.

مقامات لندن دیروز اعلام کردند که این شرکت مناسب فعالیت در این شهر نیست. اگر این حرکت بعد از درخواست تجدید نظر بازهم تایید شود می تواند یک ضربه جدی به کسب و کار اوبر باشد.

اوبر هم گفته است که «Greyball» برای اهداف ذکر شده برای حمل و نقل لندن هرگز در بریتانیا استفاده یا در نظر گرفته نشده است. این نرم افزار که ادعا می کند به راننده برای دور زدن قانون کمک می کند در برخی شهر ها اجرا شده که اوبر مجاز نبوده است.

 اوبر در بیانیه ای گفت این تصمیم را در دادگاه حل خواهد کرد. او تا زمانی که دادگاه تجدید نظر برگزار شود می تواند به فعالیتش ادامه دهد.

اوبر می گوید اگر این تصمیم نهایی شود، لندن از یک فرم مناسب و مقرون به صرفه حمل و نقل محروم خواهد شد. اگر ماجرا ادامه داشته باشد، اوبر مشتریان خود را از دست خواهد داد. کابین های سیاه (Black cabs) با هم متحده شده اند و یک برنامه جایگزین به نام Gett را ایجاد کرده اند. البته به اندازه اوبر محبوب نیست. یکی دیگر از گزینه های جایگزین اوبر، تکسیفی (Taxify) است که مجبور شده بود عملیات خود را در لندن متوقف کند.

در امریکا هم لیفت (Lyft) رقیب اصلی اوبر اعلام کرد که اخیر 600 میلیون دلار تامین بودجه کرده است و طی هفته پس از تحریم اوبر، 60 درصد ثبت نام ها افزوده شده است. مایکل مو، سرمایه گذار لیفت به سی ان ان گفت: بعد از اینکه اوبر به پای خود شلیک کرد، وضعیت لیفت خوب پیش می رود. این مسایلی که در اوبر ایجاد شده به کسب و کار لیفت سرعت بخشیده است.

خسروشاهی ماه گذشته به عنوان مدیراجرایی اوبر برگزیده شد. او چند مشکل دردساز از همتای پیشین خود کالانیک به ارث برده است.

واکنش علیه این شرکت در لندن تنها مشکل نیست. اوبر با مشکلاتی در بازار سراسر جهان مواجه شده است، از جمله شهرهای ایالات متحده مانند آستین، تگزارس و پروتلند، اورگان و کشورهایی اروپایی مانند مجارستان و ایتالیا.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر