در ماه اوت انجام شد؛

۳۲ میلیون و ۷۵۵ هزار بشکه نفت تولید روزانه سبد اوپک

تاريخ 1396/06/28 ساعت 15:33

اوپک در ماه اوت (مرداد- شهریورماه) ۳۲ میلیون و ۷۵۵ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است که ۲۵۵ هزار بشکه بیشتر از تعهد این سازمان بر اساس توافق ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶( ۱۰ آذرماه ۹۵) بوده است.

منبع:مهر

گزارش منابع ثانویه از تولید کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) حاکی از آن است که ۱۴ عضو اوپک در ماه اوت ۳۲ میلیون و ۷۵۵ هزار بشکه در روز نفت تولید کردند.

عربستان با تولید ۱۰ میلیون و ۲۲ هزار بشکه در روز بزرگترین تولید کننده نفت اوپک است و پس از آن عراق و ایران قرار دارند که به ترتیب با تولید ۴ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۳ میلیون ۸۲۸ هزار بشکه نفت در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

کویت، نیجریه، آنگولا و الجزایر در جایگاه چهارم تا هفتم تولید کنندگان نفت اوپک قرار دارند که به ترتیب ۲ میلیون و ۷۰۲، یک میلیون و ۸۶۱، یک میلیون و ۶۴۶ و یک میلیون و ۶۵ هزار بشکه در روز تولید می کنند.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه ۹۵) تصمیم گرفتند میزان تولید خود را به سطح ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند و این به معنای کاستن روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید است.

۱۰ روز پس از نشست وزیران نفت و انرژی اوپک، تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک در وین گرد هم آمدند و بر سر کاهش حدود ۶۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی کشورهای غیرعضو اوپک نیز توافق کردند، روسیه با تعهد کاهش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای، بزرگترین تولید کننده غیرعضو اوپک است.

توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ژانویه ۲۰۱۷ اجرایی شد و در نشست ۱۷۲ این سازمان، وزیران نفت و انرژی اوپک بار دیگر تصمیم گرفتند توافق اوپک تا مارس ۲۰۱۸ تمدید شود و پس از آن کشورهای غیرعضو اوپک در نشستی مشترک با اعضای این سازمان دوباره متعهد به مشارکت در برنامه جهانی کاهش عرضه شدند.

به گزارش شانا، پلاتس (Platts)، آرگوس (Argus)، هفته نامه Petroleum Intelligence Weekly، اتحادیه پژوهش انرژی کمبریج (Cambridge Energy Research Associates)، آژانس بین المللی انرژی (International Energ Agency) و اداره اطلاعات انرژی آمریکا (Energy Information Administration) ۶ منبع اصلی منابع ثانویه هستند.

۲ منبع نخست، از موسسه‎هایی هستند که آمارهای ادواری در باره نفت و دیگر فرآورده‌ها و محصولات را منتشر می‌کنند. پلاتس، قدیمی‌ترین موسسه فعال در این حوزه است که از سال ۱۹۰۹ فعالیت می‌کند. Energy Intelligence، موسسه‌ای است که منبع سوم را منتشر می‌کند و CERA، چهارمین منبع، زیرمجموعه IHS است. IHS یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراجع اطلاعات در حوزه انرژی، حمل‌ونقل، مواد شیمیایی و ... به شمار می‌رود. آژانس بین‌المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم نیاز به معرفی چندانی ندارند؛ اولی بیش از چهار دهه پیش با محوریت کشورهای واردکننده نفت تشکیل شد و دومی مرجع موثق، به‌روز و دقیقی از آمارهای انرژی همه کشورهای دنیاست.

آمارهای منابع ثانویه درباره تولید نفت کشورهای عضو اوپک همواره با آمارهایی که کشورهای عضو در گزارش‎های مستقیم خود به دبیرخانه اوپک ارسال می کنند، اختلاف دارد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر