تحلیلی از سی ان بی سی

9 سال بعد از بحران مالی جهان، بانک ها هنوز به دنبال بازسازی اعتماد هستند

تاريخ 1396/06/28 ساعت 15:23

طی چند سال گذشته، بانک ها خود را بازسازی کرده اند. بخش هایی از کسب و کارشان را بستند و به منظور ساده سازی عملیات، بخش هایی از نیروی کار خود را اخراج کردند.

*اسپریا اسریواستاوا

 پیام اخیر فیس بوک به من یادآوری کرد که 9 سال پیش، برای مطالعه روزنامه نگاری به لندن رفته بودم. تقریبا همزمان با وقتی که جهان از بحران مالی بین المللی رنج می برد.

سپتامبر سال 2008، من راهم را می ساختم و دوره جدیدی آغاز شده بود.

در آن زمان، صنعت خدمات مالی، اعتماد و اعتباری که طی یک دوره برای خود ساخت بود را از دست داد. تعدادی از سرمایه گذاران، از جمله دارندگان حقوق بازنشستگی و سرمایه گذاران خرد، زمانی که پس انداز خود را در بانک های سرمایه گذاری بحران زده، از دست دادند با سوالات پیچیده مواجه شدند. البته ماجرا بعدها توسط دولت با استفاده از پول مالیات دهندگان حل شد.

9 سال بعد، اقتصاد جهانی یک راه طولانی را پیمود و تحولاتی رخ داد که البته ناشی از محیط مصنوعی ایجاد شده توسط بانک های مرکزی جهان، تزریق میلیاردها دلار در اقتصاد برای تثبیت تورم، محدود کردن بیکاری و ایجاد انگیزه برای رشد بود.

با اینکه این تلاش ها به آرامی توانست اقتصاد را از آن اوضاع بیرون آورد، ولی هنوز خدمات مالی تحت تاثیر بحران 9 سال پیش قرار دارند. بانک ها در حال حاضر در محیطی بسیار تنظیم شده تر از قبل از بحران فعالیت می کنند.

خط مشی فوق العاده سفت و سخت بانک های مرکزی، هنوز هم اخبار خوبی برای وام دهندگان به دلیل فشار روی سودآوری آنها، ندارد. بانک ها از مابه تفاوت بین نرخ وام و نرخ سپرده سود می برند، اما همچنان فضای کلی برای وام دهندگان، خوب نیست.

طی چند سال گذشته، بانک ها خود را بازسازی کرده اند. بخش هایی از کسب و کارشان را بستند و به منظور ساده سازی عملیات، بخش هایی از نیروی کار خود را اخراج کردند.

بانک ها با افزایش رقابت در جذب استعداد ها و بخش هایی که در آینده قرار است جبران خسارت ها هنگفت را بدهد، مواجه شده اند. علاوه بر این، عدم قطعیت سیاسی و اقتصادی مانند انتخابات بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا و وعده های کمپین ترامپ برای کاهش مالیات و مقررات که هنوز براورده نشده هم مطرح است.

هفته گذشته همچنین دهمین سالگرد نجات بانک بریتانیایی  Northern Rock است. زمانی که آنها متوجه شده بودند پس انداز بیش از 100 هزار سرمایه گذار از جمله بازنشستگان از بین رفته است.

ده سال است که سهام داران و سرمایه گذاران زخم های از دست دادن تمام پس انداز و اعتماد از بین رفته را التیام می دهند.

در حالی که صنعت خدمات مالی هنوز هم ممکن است تحت تاثیر بحران قرار گیرد، این سرمایه گذاران هستند که مجبور به پرداخت قیمت های سنگین می شوند. رابطه شکسته و عدم اطمینان بین بانک ها و مشتریانشان در سراسر جهان سال ها طول خواهد کشید تا بازسازی شود. و درست زمانی که شما فکر می کنید بانک ها در حال بازسازی خود هستند، سرمایه گذاران با رسوایی دیگری در اواخر سال گذشته رو به رو شدند. آیا کسی به ماجرای ولز فارگو اشاره کرد؟

*اسپریا اسریواستاوا، وبلاگ نویس World Markets Live، وبلاگ روزانه بازار سی ان بی سی.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر