معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران منتشر کرد

کتاب شاخص‌های اقتصادی استان تهران در یک نگاه

تاريخ 1396/06/04 ساعت 14:33

معاونت بررسی‌های اتاق تهران، کتاب «شاخص‌های اقتصادی استان تهران در یک نگاه» را منتشر کرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، اطلاعات درج شده در این کتاب که مشتمل بر اغلب شاخص‌های اقتصادی پایتخت است، با استناد بر آمارهای رسمی موجود برای استان تهران و کل کشور و نیز بررسی شاخص‌های اقتصادی این استان و مقایسه آن‌ با شاخص‌های کل کشور تهیه شده است.

این کتاب در ابتدا به اطلاعات عمومی استان تهران اعم از مساحت، جمعیت، تعداد خانوار و ضریب نفوذ اینترنت در استان تهران پرداخته و سپس اطلاعاتی در مورد شاخص نیروی کار این استان ارائه کرده است. برای مثال، در این بخش به این مساله اشاره شده است که «نرخ بیکاری در استان تهران از سال 1391 تا 1394 روند نزولی طی کرده و از 11.6 درصد به 8.1 درصد رسیده است. اما در سال 1395 با رشد 3.5 واحد درصدی نرخ بیکاری استان تهران به نرخ سال 1391 بازگشته است.»

حساب‌های ملی، بخش بعدی مورد بررسی در این کتاب است و شاید برای فعالان اقتصادی جالب باشد که بدانند که در سال 1393 استان تهران، 23.6 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است. ارزش محصول ناخالص داخلی استان تهران در سال 1393 حدود 271 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

کارشناسان معاونت بررسی‌های اتاق تهران در این کتاب به بررسی شاخص قیمت‌ها و بودجه خانوار در استان تهران نیز پرداخته و در سرفصل توزیع درآمد، به بالابودن میزان نابرابری بیش از متوسط کل کشور اشاره کرده‌اند: «طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، ضریب جینی شهری استان تهران در سال 1394، معادل 0.38 بوده، در حالی که این شاخص در کل کشور 0.37 بوده است. شاخص جینی یا ضریب جینی توزیع ثروت را در میان مردم نشان می‌دهد و بالا بودن آن به معنای بالاتر بودن نابرابری درآمدی و اختلاف طبقاتی است.»

 بر اساس اطلاعاتی که در بخش «فناوری اطالعات و ارتباطات» این کتاب آمده است، 64 درصد ساکنان تهران در محل سکونت خود به اینترنت دسترسی دارند. این گزارش اطلاعاتی هم از فعالیت‌ها و وضعیت حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری، سلامت و سرمایه گذاری در این استان ارائه می‌کند.

اطلاعات شاخص‌های اقتصادی استان تهران که در تیراژی محدود توسط اتاق تهران در قالب یک کتاب چاپ و منتشر شده است، به طور کامل روی خروجی سایت اتاق تهران نیز قرار گرفته و قابل دریافت است.

این کتاب برای آن دسته از فعالان اقتصادی که قصد سرمایه‌گذاری در تهران را دارند و به دنبال آن هستند که کسب‌وکار خود را در پایتخت پایه‌گذاری کنند، می‌تواند بسیار مفید باشد.

• فایل کامل این کتاب (گزارش آماری و تحلیلی) 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر