آیین‌نامه حمایت اتاق تهران از تشکل‌های اقتصاد وابسته به اتاق بازرگانی تصویب و اجرایی شد

حمایت‌ همه‌جانبه اتاق تهران از تشکل و تشکل‌گرایی در بخش خصوصی

تاريخ 1396/05/31 ساعت 14:58

آیین‌نامه حمایت از تشکل‌ها با 17 بند و 7 تبصره به تصویب هیات رییسه اتاق تهران رسید. این آیین‌نامه با تمرکز بر حوزه‌های آموزش و پژوهش، برگزاري همایش و نمایشگاه، اطلاع‌رسانی و روابط عمومی و نیز حمایت در سایر حوزه‌های مربوط به اجرا گذاشته شده است.

 بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران ضمن اعلام این خبر به فلسفه تدوین دستورالعمل حمایت از تشکل‌ها در اتاق تهران اشاره کرد و گفت: این آیین‌نامه در جهت رسالت ذاتی اتاق تهران مبنی بر حمایت از تشکل‌هاي اقتصادي وابسته به اتاق، با هدف توانمندسازی تشکل‌ها و ایجاد وحدت رویه و رعایت عدالت در توزیع امکانات و فرصت‌ها و تقویت تعاملات میان تشکل‌ها و اتاق تدوین شده است.

دبیرکل اتاق تهران هم‌چنین از شکل‌گیری شورای مشورتی تشکل‌ها خبر داد و گفت: قرار است شورایی با حضور پیشکسوتان و صاحب‌نظران برای هم‌اندیشی در حوزه تشکل‌ها تشکیل شود.

 

آموزش، مهم‌ترین رکن حمایت از تشکل‌ها

بهمن عشقی در ادامه به تشریح مواد این آیین‌نامه پرداخت و گفت: به دلیل اهمیت ارتقای سطح مهارت‌های عمومی و تخصصی تشکل‌ها، ماده یک آیین‌نامه حمایت از این نهادها به حوزه آموزش اختصاص یافته است. چنانکه در بند نخست این ماده، حمایت آموزشی اعضا، هیات مدیره، دبیران‌کل و کارکنان تشکل‌ها در قالب شرکت در دوره‌هاي آموزشی مرتبط که در مرکز آموزش اتاق برگزار ‌می‌شود، لحاظ شده است. حمایت آموزشی در قالب تخفیف شرکت در دوره‌هاي آموزشی عمومی مرکز آموزش برای آن دسته از اعضاست که از سوی تشکل‌ها معرفی شده‌اند.

او افزود: حمایت‌های آموزشی اتاق از تشکل‌ها تنها به مورد اشاره شده، محدود نمی‌شود و تشکل‌ها ‌می‌توانند از تسهیلات اتاق نظیر فضا و تجهیزات آموزشی، به منظور برگزاري دوره‌هاي تخصصی نیز بهره‌مند شوند. همچنین تامین استاد، فضاي آموزشی موردنیاز در مرکز آموزش اتاق تهران و پرداخت هزینه‌هاي جاري دوره آموزشی تخصصی مورد نیاز تشکل طبق ضوابط میسر است.

عشقی با اشاره به اینکه اتاق تهران حمایت‌های خود را از تشکل‌ها به حوزه پژوهش نیز تعمیم داده است، ادامه داد: پرداخت بخشی از هزینه انجام طرح‌هاي پژوهشی با موضوعات مرتبط با حوزه فعالیت تشکل و یا پژوهش در زمینه جمع‌آوري، تلفیق و انتشار آمارهاي تحلیلی تولید، فروش، صادرات، سرمایه‌گذاري و اشتغال اعضا به تشکل‌ها پیش بینی شده است. همچنین پرداخت بخشی از هزینه تدوین برنامه استراتژیک نیز برابر ضوابط براي هر تشکل به تصویب هیات رییسه اتاق تهران رسیده است.

به گفته دبیرکل اتاق تهران، برای برگزاري همایش و نمایشگاه مرتبط با حوزه فعالیت تشکل نیز حمایت‌هایی صورت می‌گیرد.

بهمن عشقی از حمایت تشکل‌ها با محوریت حوزه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی نیز خبر داد و گفت: یکی از رسالت‌هاي مهم تشکل‌ها توسعه خدمات به اعضا و افزایش عضوگیري است. در این راستا انتشار بانک اطلاعات اعضا و همچنین استفاده از ابزارهاي ارتباطی مانند نشریات و کتب گام‌هاي موثري به شمار ‌می‌روند. بر این اساس اتاق تهران ‌می‌تواند، در قالب پرداخت بخشی از هزینه‌هاي تهیه، چاپ و انتشار دایرکتوري و بانک اطلاعاتی اعضا، تشکل‌ها را مورد حمایت قرار دهد. در عین حال، اختصاص بخشی از ماهنامه آینده‌نگر به منظور معرفی تشکل و حوزه عملکرد آن برای معرفی خدمات اتاق در نشریات داخلی تشکل‌ها نیز از دیگر مصادیق حمایت از تشکل‌ها خواهد بود.

 عشقی با اشاره به اهداف و تاکیدات هیات نمایندگان دوره هشتم، از اقدام به بهره‌برداري از یک ساختمان‌ با عنوان "خانه تشکل‌هاي اقتصادي اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزي تهران" خبر داد و گفت: اتاق تهران همچنین قصد دارد از تشکل‌ها با تامین امکانات، فضاي فیزیکی و دبیرخانه مشترك جهت برگزاري جلسات هیات مدیره، کمیسیون‌ها، کارگروه‌ها، مجامع عمومی، نشست‌هاي مشترك و ... بر اساس امکانات موجود و ضوابط جاری حمایت کند.

 او افزود: پرداخت بخشی از هزینه‌هاي پیگیري مطالبات اعضا مانند تغییر قوانین و آیین‌نامه‌ها، تدوین پیش‌نویس لوایح ،تامین مشاوران مدیریتی و ... مطابق با اعلام نیاز تشکل براي اعضا از دیگر موارد پیش‌بینی شده در آیین‌نامه حمایت از تشکل‌هاست.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر