اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: مهدی پور قاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران

3 نکته درباره استراتژی توسعه صنعتی

تاريخ 1396/05/24 ساعت 11:03

به چهار سال گذشته انتقاد داریم و رضایت اهل صنعت جلب نشده است اما نسبت به چهار سال آینده امیدواریم.

مهدی پورقاضی

1.استراتژی توسعه صنعتی نیاز امروز صنعت است. در برنامه وزیر پیشنهادی صنعت به‌صراحت به استراتژی توسعه صنعتی پرداخته نشده است اما به‌طور جانبی به این استراتژی اشاره‌شده و این اشاره را می‌توان این‌طور تفسیر کرد که ایشان نسبت به تدوین و اجرای چنین برنامه‌ای دغدغه دارد. در مرحله بعدی باید منتظر واکنش مجلس شورای اسلامی به این برنامه بود و اینکه پس از آغاز دوره وزارت، وزیر جدید در وزارت صنعت چقدر نسبت به استراتژی توسعه صنعتی اهتمام دارد. وزیر می‌تواند در نشست‌های تعاملی به سؤالات بزرگ و مهم بخش خصوصی در این زمینه پاسخ دهد. به‌طورکلی رویکرد وزیر پیشنهادی صنعت را نسبت به رویکرد وزیر سابق بهتر از گذشته می‌بینیم و فکر می‌کنیم توجه ایشان به کار صنعت بیشتر است. به چهار سال گذشته انتقاد داریم و رضایت اهل صنعت جلب نشده است اما نسبت به چهار سال آینده امیدواریم.

2.برای تدوین استراتژی صنعتی باید در مرحله اول آسیب‌شناسی کنیم و ببینیم گیر صنعت کجاست. هر بخش صنعت هم مشکلات خاص خودش را دارد و نمی‌توان یک حکم کلی برای تمام واحدهای صنعتی صادر کرد. از سوی دیگر آزادسازی اقتصادی شرط اصلی و اولیه توسعه صنعتی است. آزادسازی اقتصادی به معنی رقابتی شدن نرخ بهره و ارز است. تعدیل مالیات و یارانه در فضای رقابتی ممکن است.  در ایران شرایط رقابت فراهم نیست. اگر بخش خصوصی بخواهد یک هتل بسازد، باید مراحل طولانی را برای دریافت مجوز طی کند و پس‌ازاینکه هتل را ساخت مالیات بدهد اما نهادهای عمومی نه در مرحله دریافت مجوز مشکلی دارند و نه مالیاتی می‌پردازند. فضای کسب‌وکار در کشور باید تغییر کند و رقابتی شدن فضا مهم‌ترین نکته است. بدون آزادسازی اقتصادی هیچ استراتژی توسعه صنعتی در ایران راه به‌جایی نمی‌برد.

3.آینده اقتصادی ایران چقدر برای سرمایه‌گذاران قابل ترسیم است؟ سرمایه‌گذار باید بداند که ظرفت پنج سال آینده عوامل اثرگذار بر کسب‌وکار او چه شرایطِی دارند. قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد نکته مهم در جذب سرمایه‌گذاری است. بهره‌وری در بخش‌های مختلف صنعت پایین است. عموم صنایع ازجمله صنایع بزرگی مثل پتروشیمی، خودرو، فولاد و پالایشگاه علاوه بر بهره‌وری پایین از عدم تناسب نیروی انسانی و ظرفیت تولید رنج می‌برند. در صنایع بزرگ توجه به بهره‌وری به معنی افزایش اثرگذاری فعالیت نیروی انسانی هم هست. در یک برنامه جدی باید به این مسئله مهم پرداخت. من فکر می‌کنم بخش خصوصی ازنظر بهره‌وری بیشتر در شیوه‌های مدیریتی مشکل دارد و باید روی دانش مدیریت کار کرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر