نگاهی به چرایی نیامدن خارجی‌ها به ایران

گردشگرم دقیقا کجایی؟

تاريخ 1396/05/22 ساعت 15:10

چهارفصل در یک‌زمان، آثار تاریخی از تمام دوره ها، هنرهای بومی جذاب، فرهنگ‌های متنوع، لهجه‌های گوناگون و طبیعت بکر، همه خوبی‌ها در ایران جمع شده است. مردم دنیا بدون تردید مشتاق دیدن این‌همه زیبایی از نزدیک‌اند اما چرا به ایران نمی‌آیند؟

زینب کوهیار/ منبع:آینده نگر

گردشگران ایران را دوست دارند 

 ما خوبیم

«مواظب باش، قلبت در ایران دزدیده می‌شود.»، «ایران مهم‌ترین مقصد در سفر زندگی‌ام بوده است»، «در سفرهایم به امریکا و اروپا هرگز چنین میهمان‌نوازی را تجربه نکرده بودم، مردم ایران مهربان‌اند و من افتخار می‌کنم به اینکه بگویم ایران یکی از زیباترین‌های دنیاست.» از لابه‌لای مطالبی که مسافران خارجی به ایران در سایت‌های شخصی و صفحاتشان در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند می‌توان فهمید که ایران چقدر مقصد دلپذیر و جذابی برای گردشگران خارجی است. گردشگرانی که با تمام وجود ایران را ستایش می‌کنند، از مهمان‌نوازی مردم می‌گویند و هم‌وطنانشان را تشویق می‌کنند تا به ایران سفر کنند. ایرانی که البته باوجود تمام خوبی‌هایش در مقایسه با دیگر کشورهای با ظرفیت جهان در جذب گردشگر موفق عمل‌نکرده است. تا سال 2016 ایران دارنده 19 اثر تاریخی ثبت‌شده در سازمان میراث جهانی یونسکو بوده است. همین انگیزه‌ای بزرگ برای جذب گردشگران از سراسر جهان است اما متأسفانه ایران در سال گذشته 6 میلیون گردشگر خارجی جذب کرد درحالی‌که ترکیه در سال 2015، پذیرای  36 میلیون و در سال 2016 ، میزبان 25 میلیون گردشگر خارجی بوده است. به گفته معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، از سال 92 تا پایان سال 95، 19 میلیون و 900 هزار گردشگر خارجی به ایران آمدند که ماحصل آن، درآمد 32 میلیارد دلاری برای کشور بوده است. براساس سند چشم‌انداز باید سالانه 20 میلیون گردشگری خارجی به ایران بیایند اما به نظر می‌رسد با ثبت رتبه 45 در بین کشورهای جهان از نظر ورود گردشگر جایگاه مناسبی در این زمینه نداریم. کارشناسان به دلایل مختلفی در این زمینه اشاره می‌کنند. یکی از دلایل اعمال ضوابط قانونی و تفاوت‌های فرهنگی است. تفاوت‌هایی که گاه از نظر گردشگران خارجی به دلپذیر کردن سفر کمک کرده است. مروری بر تجربیات منتشرشده گردشگران خارجی در ایران نشان می‌دهد که تفاوت‌های فرهنگی و اعمال قوانینی که حتی از سوی ایرانیان  سخت‌گیرانه قضاوت می‌شود، مانع سفر گردشگران خارجی به ایران نیست.

تجربه بِکی/ ایران برای یک سفر عادی، امن‌وامان است

بِکی دختری انگلیسی است که سفر می‌کند، سفرهای ماجراجویانه. او در سایتی به اسم مرزهای ماجراجویی داستان سفرهایش را می‌نویسد و البته نکاتی که به کار دیگر گردشگران ماجراجو برای سفر به کشورهای مختلف جهان بیاید. نقشه‌ای که بِکی از سفرهایش در این سایت منتشر کرده نشان می‌دهد که این نویسنده بریتانیایی به بیشتر کشورهای نیم‌کره شمالی سرزده و در بین کشورهای خاورمیانه به ایران و امارات متحده عربی آمده است. تهران، یزد، خوزستان، شوش و شوشتر، تبریز و آذربایجان شرقی شهرهایی است که بِکی در سفرش به ایران در آن‌ها اقامت کرده است. چیزهایی که پیش از سفر به ایران باید بدانید، عنوان مقاله‌ای است که این گردشگر انگلیسی در آن از تجربیاتش در سفر به ایران نوشته است. نکاتی که بکی به آن اشاره‌کرده بیشتر مربوط به نحوه گرفتن ویزا و محدودیت‌های آن، تورها و گردش انفرادی در ایران، نحوه پوشش و البته قوانینی است که گردشگران در ایران باید به آن عمل کنند. او در پایان این مقاله می‌نویسد: «رسانه‌های غربی ایران را به‌عنوان یک کشور تروریستی، مخالف با امریکا و دارنده سلاح هسته‌ای معرفی می‌کنند درحالی‌که برای سفرهای عادی،  ایران کاملاً امن‌وامان است. از زمان انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور در اوت 2013 روابط بین‌المللی ایران با دیگر کشورها بهتر شده است. خیلی طول نمی‌کشد که مردم ایران به شما خوشامد بگویند، و شما را برای شام یا صرف چای به خانه‌هایشان دعوت کنند. آن‌ها بسیار مشتاق این هستند تا به شما نشان دهند که چقدر با تصویری که از آن‌ها در جهان ارائه‌شده متفاوت‌اند و شما هم به همان اندازه باید به آن‌ها نشان بدهید که جهان غرب از آن‌ها متنفر نیست».

تجربه سیلویا/ حرف‌های بدی که درباره ما می‌زنند 

«خیلی جالبه، اگر پاسپورت آمریکایی نداشتم حتماً باهات می اومدم.» «می خوای تنها بری؟ چطور مرگی رو آرزو می کنی؟»، «ایران جای خوبی نیست، به جاش برو یونان.» زمانی که سیلویا زن نروژی تصمیم گرفت دو هفته تنهایی به ایران سفر کند، سیل اظهارنظرها درباره ایران به سمت او سرازیر شد. از دوستان تا عموی عزیز و مهربان سیلویا، تصمیم گرفتند او را به نحوی منصرف کنند. دوستان سیلویا او را به خاطر سفر به ایران فوق‌العاده شجاع، فوق‌العاده ساده یا فوق‌العاده بی‌پروا توصیف می‌کردند. یکی از دوستان او درنهایت اراده تحسین‌برانگیز او در تجربه محیطی که در آن تبعیض جنسیتی بیداد می‌کند، ستود. بااین‌وجود اما سیلویا به ایران سفرکرده است. او از شهرهایی مثل اصفهان و تهران بازدید کرده است و در منزل ایرانیان  در بهترین زمان سال یعنی عید نوروز اقامت کرده است. سیلویا در مطلبی با عنوان 10 نکته درباره سفر به ایران درباره تجربه اقامت در پرشیا نوشته است. او برای دو هفته سفر 400 دلار هزینه کرده است و البته در بخش هزینه‌ها به این اشاره‌کرده که بسیار سخت است تا ایرانی‌ها را قانع کنی که نباید به‌جای تو پول پرداخت کنند.

تجربه آنجلا/ هرگز غرور ایرانی را دست‌کم نگیرید!

آنجلا کوریس زن دیگری است در سال 2016 به‌تنهایی به ایران سفرکرده است. نکاتی که کوریس درباره ایران در سایت شخصی منتشر کرده نشان می‌دهد که شناخت یک زن مسافر تنها از فرهنگ ایرانی چقدر به دل‌پذیرتر شدن اقامت در ایران کمک می‌کند. از نظر او ایران کشور زیبایی است، مردم محلی مهربان‌اند و در اماکن تاریخی بیشتر افراد انگلیسی صحبت می‌کنند. نکاتی که آنجلا به آن اشاره‌کرده از دیگر گردشگران خارجی که تجربیات سفر به ایران را نوشتند، جزئی‌تر و فرهنگی‌تر است. او می‌نویسد: وقتی در رم هستی، مثل رمی‌ها عمل کن. ایران هم همین است. مهم است که در ایران به کدهای پوششی احترام بگذارید. برای ورود به اماکن مذهبی تاریخی چادر سفر کنید، مانتو یا تونیک بپوشید و در شهرهای بیشتر مذهبی، وقتی‌که صدای اذان را شنیدید، صدای موسیقی‌تان را کم کنید یا از هدفون استفاده کنید که دست‌کم خودتان فقط آن را بشنوید. خودتان را برای تعارف آماده کنید. با جنس مخالف دست ندهید، اگر اهل مهمانی رفتن و خوردن مشروبات الکلی هستید، ایران مقصد شما نیست.زمانی که از مردم عکس می‌گیرید، مراقب باشید. فرهنگ استان‌های مختلف ایران باهم متفاوت است، تعطیلات آخر هفته جمعه است، رسانه‌های اجتماعی مثل فیس بوک و تویتر در ایران فیلتر است پس باید وی پی ان نصب کنید، از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، با سگتان به ایران سفر نکنید، و درنهایت هرگز غرور ایرانی را دست‌کم نگیرید!

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر