فریال مستوفی در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران مطرح کرد

بهره برداری از معادن باید همزمان با حفظ محیط زیست باشد

تاريخ 1396/04/26 ساعت 09:34

 آمارها نشان می‌دهد که در سال 94، 582 معدن یعنی 11.2 درصد از معادن در بخش محیط‌زیست سرمایه‌گذاری کردند که از این تعداد، معادن استخراج سنگ‌آهن، شن و ماسه و سنگ لاشه به ترتیب با 160، 159 و 75 معدن بیشترین تعداد معادن دارای سرمایه‌گذاری در بخش محیط‌زیست بودند.

طبق گزارش مرکز آمار هم از تعداد 582 معدن دارای سرمایه‌گذاری در بخش محیط‌زیست، 527 معدن در بخش فضای سبز، 119 معدن در بخش آب و فاضلاب، 67 معدن در بخش هوا، 66 معدن در بخش پسماند، 21 معدن در بخش صدا و 32 معدن در سایر بخش‌های محیط‌زیست سرمایه‌گذاری کرده‌اند. از مجموع 401161 میلیون ریال سرمایه‌گذاری معادن در بخش محیط‌زیست، 146407 میلیون ریال در بخش پسماند، 72258 میلیون ریال در بخش آب و فاضلاب، 60770 میلیون ریال در بخش هوا، 90898 میلیون ریال در فضای سبز، 7635 میلیون ریال در بخش صدا و 23194 میلیون ریال در سایر بخش‌های مربوط به محیط‌زیست سرمایه‌گذاری شده است. با فریال مستوفی، فعال حوزه معدن و رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران در این باره گفتگو کردیم.

*وضعیت سرمایه گذاری معادن در بخش محیط زیست در ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

یکی از پتانسیل های ایران بخش معدن است. اما باید توجه کرد که حفظ منابع محیط زیست هم خیلی مهم است. اگر ما بتوانیم تکنولوژی های جدید وارد کنیم و توجه خاصی به محیط زیست داشته باشیم، می توانیم هم بهره برداری خوبی از معادن بکنیم و هم محیط زیستمان را حفظ کنیم. به اعتقاد من نمی شود یکی را فدای دیگری کرد. البته تشکیلات محیط زیست هم گهگاه چنان مقررات سخت و پیچیده ای می گذارد که کار کردن را مشکل می کند. اما من مدافع حفظ محیط هستم. چرا که به راحتی می توان مانند خیلی دیگر از کشورهای دنیا از هردو مورد –هم معدن و هم محیط زیست- بهره برد.

*بخش خصوصی می تواند برای حفظ محیط زیست تکنولوژی های جدید معدنی وارد کند؟

در مالکیت معادن دو بخش خصوصی و دولتی وجود دارد. هردو در این مسیر باید از تکنولوژی پیشرفته برای حفظ محیط زیست استفاده کنند.

*بخش خصوصی توان خرید این تکنولوژی ها را  دارد؟

در حال حاضر، بعد از برجام گشایش هایی ایجاد شده است، اما هنوز هم این گشایش ها به صورت کامل صورت نگرفته است. به این شکل در حال حاضر بانک های بزرگ دنیا فعالیتشان را با ایران آغاز نکرده اند. اما همکاری با بانک های متوسط شروع شده است، به این ترتیب امکان خرید تکنولوژی وجود دارد. اما مساله تامین مالی است که شامل حال هم شرکت های دولتی و هم شرکت های خصوصی می شود. الان تمام شرکت های بیمه علاقه مند هستند تا فاینانس های ایران را پوشش بیمه بدهند ولی چون بانک های بزرگ که سرمایه زیادی دارند، با ایران کار نمی کنند، به همین دلیل هم بانک های کوچک به آن صورت توان سرمایه ندارند تا ورود پیدا کنند. ولی در این شرایط هم تعداد زیادی از بانک های متوسط در حال مذاکره و چارچوب توافق هایی با بانک مرکزی هستند. ما تشویق می کنیم که بیشتر سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شود. همچنین در بخش خصوصی ما به دنبال این هستیم که راهی پیدا کنیم تا تضمین فاینانس ها برای بخش خصوصی هم انجام شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر