سی ان ان مانی گزارشی درباره استارت آپ هایی برای بازنشسته ها منتشر کرد

روبات ها می توانند تنهایی مادربزرگ ها را از بین ببرند؟

تاريخ 1396/04/26 ساعت 08:51

سالمندان، گروهی که با تکنولوژی بیگانه هستند در حال حاضر بازار هدف برای صنعت روباتیک محسوب می شوند.

 شرکت های فناوری، تولیدکنندگان خودکار و استارت آپ ها از جمله کسانی هستند که در مورد چگونگی کمک به سالمندان در خانه های آنها تحقیق می کنند. چرا که شهروندان بازنشسته که اغلب تنها زندگی می کنند، در معرض خطر تنهایی قرار دارند.

اینتونیسیون روبوتیک (Intuition Robotics)، روز سه شنبه اعلام کرد که سرمایه گذاری اش تا 14 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. این سرمایه گذاری هم توسط موسسه تحقیقاتی تویوتا که روی خودروهای خودران و روبات های خانگی سرمایه گذاری می کند، انجام شده است.

این بودجه به سمت توسعه روبات همراه الیک (ElliQ) می رود. تویوتا و آی بی ام، دو شرکت بزرگ فناوری هستند که روی پشتیبانی از نسل های قدیمی تر به وسیله تکنولوژی تحقیق می کنند.

الیک روی یک میز نشسته است و برای تسهیل ارتباط با خانواده ها و یادآوری طراحی شده است. او ارسال پیام های متنی و عکس را ساده می کند.

دور اسکولر، مدیراجرایی روبوتیک این شرکت متوجه شد که دختران عکس های خودشان را راحت تر برای مادربزرگشان می فرستند تا اینکه با او تلفنی صحبت کنند.

اسکولر می گوید: ما همیشه در تمام مدت با خانواده هایمان در ارتباط هستیم و هرازچند گاهی هم با مادربزرگ هایمان تماس می گیریم. اما با الیک، تعامل با مادربزرگ ها ساده تر می شود.

این ربات برای کاهش استرس مراقبتی طراحی شده است. این می تواند یادآوری درباره وقت ویزیت دکتر هم باشد. الیک برای نگه داشتن افراد مسن و فعال کار می کند. او حتی پیشنهاداتی برای پیاده روی و گوش دادن به موسیقی هم انجام می دهد.

اما شرکت برای توسعه این روبات ها باید برسالمندان پیروز شود. طبق مطالعه سال 2014 مرکز تحقیقات پیو، از هر 10 بازنشسته، 4 نفر از خدمات آنلاین و اینترنت استفاده نمی کنند. بنابراین یک روبات در خانه یک جهش بسیار بزرگ محسوب می شود.

به گفته اسکولر، فرزندان شهروندان بازنشسته می توانند این روبات ها را خریداری و راه اندازی کنند. استارت آپ او تحقیقاتی انجام داده است که جمعیت سالمند راحت تر باشند.

سایر شرکت های روبوتیک روش های مختلفی برای برنده شدن در این عرصه و جامعه بازنشستگان دارند. بلو فراگ روبوتیک (Blue Frog Robotics) روبات بادی (Buddy) را ساخته است که چرخ هایی برای حرکت در خانه دارد و فروش آن تا آخر امسال هم ادامه پیدا خواهد کرد.

بادی یک صفحه نمایش بزرگ دارد که به طور کلی همیشه خندان است. او دسترسی به اسکایپ و فیس تایم را راحت می کند و برای مصرف داروها هم سیستم یادآوری دارد.

بعد از آن، هسبرو (Hasbro) وجود دارد که در واقع حیوانات خانگی روبوتیک برای سالمندان است. چند سال پیش تیم تحقیقات شرکت بررسی های غیرمعمولی روی تولید حیوانات خانگی روبوتیک FurReal انجام داد. این روبات ها برای سنین 4 تا 8 سال طراحی شده اند. مشتریان این روبات های حیوانات خانگی را برای سالمندان خود خریدند.

تد فیشر، معاون رییس کسب و کار جدید شرکت گفت: «ما شروع به کندوکاو در بررسی مسایل کردیم.» او وظیفه داشت که اسباب بازی ها را به یک بازار غیرمتعارف بیاورد. به این ترتیب این شرکت سال 2015 یک گربه روباتیک راه اندازی کرد و یک سال بعد هم یک گربه طلایی روباتیک به بازار فرستاد. قیمت آن حدود 95 تا 120 دلار است. البته آنها میزان فروش را اعلام نکردند.

 

این گربه طوری طراحی شده است که نسبت به تماس های انسانی، واقعی عملی کند. این حیوانات روباتیک خانگی به مراقبت کمی نیاز دارند و هیچ ترسی برای ترک آنها هم وجود ندارد.

آی ام بی (IBM) شرکت دیگری است که می گوید هرکس باید یک روبات در خانه اش داشته باشد. این روبات ها می تواند علایم حیاتی شخص را با استفاده از دوربین اندازه گیری کند.

بنابراین یکی از پروژه های فعلی هوشمند کردن محیط خانه هاست. امید این است که با بهتر شدن محیط زیست بازنشسته ها نرخ بستری آنها در بیمارستان ها کاهش پیدا کند.

روبوتیک یکی از داغترین بخش های فناوری جهان است، اما پیروزی در برابر بازنشسته ها هم آسان نخواهد بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر