دولت ترامپ صدور ویزای کارآفرینی را به تعویق می اندازد

ترامپ در مقابل استارت آپ ها

تاريخ 1396/04/21 ساعت 12:29

به‌عنوان یک مهاجر و کارآفرین که ده‌ها هزار شغل در ایالات‌متحده آمریکا ایجاد کردم، از این تصمیم ناامید شدم.

 شاهکارهای دولت ترامپ برای دنیا و آمریکایی‌ها تمامی ندارد. سی ان ان مانی در گزارشی اعلام کرده که دولت ترامپ شرایط جذب و اقامت کارآفرینان خارجی در این کشور را سخت‌تر می‌کند.

دولت ترامپ ترمز قوانین دوره اوباما را می‌کشد مثل قانونی که به کارآفرینان خارجی  کمک می‌کرد در امریکا بمانند و استارت آپ هایشان را راه‌اندازی کنند. این قانون در ژانویه 2017 اعلام شد و قرار بود در 17 جولای  اجرایی شود اما وزارت امنیت داخلی در بیانیه‌ای اعلام کرده که اجرای این قانون به 14 مارس 2018 موکول می‌شود. براساس این بیانیه وزارت امنیت داخلی آمریکا اجرای این قانون را به بعد از نظرسنجی عمومی درباره لغو قانون موکول می‌کند و درنهایت ممکن است این قانون را برای همیشه لغو کند.

براساس قوانین جهانی کارآفرینی، خارجی‌هایی که می‌توانند کسب‌وکارهایی راه‌اندازی کنند که سریع رشد می‌کند، امکان درخواست ویزای مشروط برای کار در آمریکا را دارند. ویزایی که به‌طورمعمول برای افرادی صادر می‌شود که به کمک‌های بشردوستانه یا پزشکی نیاز دارند.

کشورهایی مثل کانادا و فرانسه پیش‌ازاین تغییراتی را برای ویزای کارآفرینان ایجاد کردند اما در آمریکا، کارآفرینان باید علاوه بر ویزاهای موجود، ویزای دیگری راهم دریافت کنند، ویزایی مثل H-1B که بیشتر برای کارگران بامهارت بالا صادر می‌شود.

در این ویزا کارآفرینان خارجی باید نشان دهند که می‌توانند استخدام کنند، اخراج کنند و مثل یک کارفرما به نیروهایشان حقوق بپردازند. این الزامات باعث می‌شود که یک شرکت راه‌اندازی شود، همین الزامات باعث می‌شود خیلی از کارآفرینان ترجیح بدهند برای راه‌اندازی کسب‌وکارشان به کشور دیگری بروند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده که از زمان اعلام‌شده برای اجرای این قانون، تمام سیاست‌ها مربوط به اقامت مشروط، مهاجرپذیری و حقوق شهروندی مهاجرات با دقت موردبازنگری قرار گرفته است.

دولت اوباما پیش‌بینی کرده بود که با اجرای این قانون سالانه 2940 درخواست جدید برای اقامت در آمریکا دریافت شود. بعضی از کارآفرینان، وکلا و گروه‌های حامی حقوق مهاجران با انتشار این خبر به‌کلی ناامید شدند. سخنگوی انجمن وکلای مهاجر آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرده که این اقدام با اهداف رئیس‌جمهور ترامپ که رشد اشتغال و فرصت‌ها برای آمریکا را دنبال می‌کند، مغایر است. در این بیانیه آمده است که این سیاست مهاجرت برای آمریکا خوب نیست، به‌ویژه که الآن بسیاری از کارگران آمریکایی دنبال شغل می‌گردند.

تاد شولت، رئیس FWD یک گروه اصلاح مهاجرت در فیس بوک، مارک زوکربرگ مدیر فیس‌بوک و باقی مدیران تکنولوژیکی در آمریکا این تصمیم را یک عقب‌ماندگی عنوان کردند. شولت گفته است که ما باید نوآوران را تشویق کنیم تا ایده‌های جدید، تخصصی‌ها منحصربه‌فرد، و مهارت‌هایشان را به کشور ما منتقل کنند نه اینکه به آن‌ها انگیزه بدهیم تا در رقابت با ما در کشورهای دیگر قرار بگیرند.

ماکس لوچین، کارآفرین اوکراینی در توییتر نوشته است: به‌عنوان یک مهاجر و کارآفرین که ده‌ها هزار شغل در ایالات‌متحده آمریکا ایجاد کردم، از این تصمیم ناامید شدم.  

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر