معاون وزیر نیرو

رشد ۳ برابری صادرات برق ایران

تاريخ 1396/02/29 ساعت 14:12

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه در ۲ ماه گذشته میزان صادرات برق ایران ۳ برابر نسبت به سال قبل رشد داشته است، گفت: عراق قسط دوم خود را بابت خرید برق از ایران پرداخت کرد و میزان بدهی این کشور به ۸۰۰ میلیون دلار کاهش یافت.

 هوشنگ فلاحتیان در پاسخ به این سوال که آیا امسال صادرات برق به کشورهای همسایه افزایش خواهد یافت، گفت: وزارت نیرو بنا دارد تا میزان صادرات برق به کشورهای همسایه را افزایش دهد به طوری که در 2 ماه گذشته میزان صادرات برق نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 برابر شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین میزان صادرات برق به کشور عراق بوده است، افزود: در حال حاضر میزان صادرات برق به عراق نسبت به سال قبل رشد داشته و حتی در روزهای اخیر به مرز 1350 مگاوات هم می‌رسد.

*رشد 50 درصدی صادرات برق تا پایان امسال

فلاحتیان با اشاره به اینکه رشد 3 برابری صادرات برق به این معنا نیست که این میزان رشد را همواره تجربه خواهیم کرد، اظهار داشت: رشد صادرات برق و میزان آن به درخواست کشورهای طرف قرارداد بستگی دارد اما آنچه مشخص است این است که روند صادرات برق نشان می‌دهد تا پایان سال 50 درصد نسبت به سال قبل رشد صادرات داشته باشیم.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی میزان صادرات برق به کشورهای طرف قرارداد باید به 10 میلیارد کیلووات ساعت برسد.

*قیمت صادراتی برق افزایش نمی یابد

فلاحتیان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت برق صادراتی در سال جاری رشد خواهد داشت، گفت: به دلیل اینکه قیمت نفت در بازارهای جهانی رشد محسوسی نداشته است به نظر نمی‌رسد قیمت برق صادراتی افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که قرار بود عراق قسط دوم بدهی خود از بابت خرید برق از ایران را پرداخت کند تا مشکلی از بابت صادرات برق به این کشور پیش نیاید، گفت: عراق پس از پرداخت 350 میلیون دلار در قسط اول به تازگی 50 میلیون دلار دیگر نیز پرداخت کرده است و جمع بدهی‌ را که یک میلیارد و 200 میلیون دلار بود به 800 میلیون دلار رساند.

منبع: فارس


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر