بلندترین کوه های دنیا زیر پای ایرانی ها

عظيم قيچى‌ساز به باشگاه هشت‌هزارمتری‌هاى جهان پيوست

تاريخ 1396/02/29 ساعت 13:53

ساعت ١٢:٢٢ امروز عظيم قيچى‌ساز پا بر قله ٨٥١٦ مترى لوتسه در هیمالیا گذاشت و با اين صعود ارزشمند روز ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٦ را به روزى تاريخى در تقويم افتخارات ورزشى و ملى ايران تبديل كرد. او سال گذشته در اتاق بازرگانی تهران مورد تقدیر قرار گرفته بود.

 مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران سال گذشته در مراسم تقدیر از قیچی ساز گفته بود: جامعه اقتصادی ایران طی تمامی سال های گذشته و حتی در بدترین شرایط اقتصادی یک اصل را هیچگاه از یاد نبرده است. توجه به مسولیت اجتماعی موضوعی است که نباید از آن به سادگی گذشت. جامعه اقتصادی ایران مفتخر است که همیشه به صورت فعال در عرصه اجتماع حضور داشته و کماکان نیز این روش را ادامه می دهد.

قیچی ساز تابه حال به ۱۳ قله از ۱۴ قله با ارتفاع بیش از ۸ هزار متر جهان بدون استفاده از کپسول اکسیژن صعود کرده بود. در سراسر جهان تنها 16 نفر این افتخار را دارند.

حالا دقايقى پيش این هیمالیانورد توانمند ایرانی موفق شد پرچم ايران را بر فراز قله لوتسه به اهتزاز درآورده و نام خود را به عنوان نخستين ایرانی در باشگاه هشت‌هزارمتری‌های کوهنوردی جهان ثبت كند.

اين افتخار بزرگ پس از ٤٠ روز تلاش مداوم روى اين قله و در ادامه ٩ سال فعاليت پيوسته و خستگى‌ناپذير عظيم قيچى‌ساز روى ١٤ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان حاصل شد.

براساس اين گزارش اورست نخستين هشت‌هزارى بود كه در سال ١٣٨٤ تسليم اراده عظیم قيچى‌ساز شد ولى برنامه اصلى او براى ورود به باشگاه هشت‌هزارمترى‌ها از سال ١٣٨٧ و با صعود به قله برودپيك آغاز شد. پس از آن قله‌هاى دائولاگیری، نانگاپارت، کانچن‌چونگا، گاشربروم ١، گاشروبروم٢، کی٢، ماناسلو، آناپورنا، ماکالو، چواویو، شیشاپانگما و اورست، خود را به نفس‌ها و قدم‌هاى اين پهلوانِ دلاور ايرانى سپردند که تمامى صعودهايش را بدون استفاده از اكسيژن مصنوعى و شرپا به پايان رسانده است.

اين گزارش حاكى است كه با فتح لوتسه در ساعت ١٢:٢٢ امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، برنامه عظيم قيچى‌ساز براى ورود به باشگاه هشت‌هزارمتری‌ها تكميل شد و او اكنون شانزدهمين كوهنوردى است كه ١٤ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان را بدون كپسول اكسيژن و شرپا صعود كرد و در اين راه ١١٥٩٦٥ متر را در ارتفاعات رشته كوه‌هاى هيماليا و قراقروم بالا رفته است. گفتنى است عظيم قيچى‌ساز و همنوردان ايرانی‌اش هم‌اكنون روى قله لوتسه هستند.

عظیم قیچی ساز سال گذشته در گفتگویش با مجله آینده نگر از زندگی خود و آرزویش برای ورود باشگاه 8 هزار متری ها گفته بود. او می گوید هربار که به کوه می رود با خانواده اش «حسابی» خداحافظی می کند زیرا ممکن است این آخرین دیدارشان باشد. خانواده ای که می گوید همیشه وقتی بالای قله می ایستد با تلفن ماهواره ای با آن ها تماس می گیرد تا موفقیت و سلامتی اش را به آن ها خبر دهد.

عظیم قیچی ساز متولد 1360 در شهر تبریز است. او در خانواده ای کاملا مذهبی و سنتی با 6 فرزند ( 5 پسر و یک خواهر) بزرگ شده و شغل پدر و اجدادش قیچی سازی و آهنگری بود  و به همین دلیل فایلمی اش هم قیچی ساز است. او اولین بار سال 75 یعنی زمانی که  15 ساله بود با کوه و کوه نوردی آشنا شد. «برادرم من و دو تا از پسرخاله هایمان را به سبلان برد؛ او دوستان کوه نوردی داشت و همین شد که ما هم رفتیم سبلان برای صعود و کوهپیمایی. همه چیز خیلی خوب یادم هست، اولین بار بود که ارتفاع را لمس می کردم، همه چیز از جمله روابط کوهنوردها و برخوردشون برای من خیلی عجیب بود، اتفاقا به خاطر ارتفاع دچار کمبود اکسیژن شده بودم و حالت تهوع و سردرد شدیدی هم گرفته بودم ولی خوب در نهایت صعود کردیم و به قله رسیدیم و خیلی هیجان زده شده بودم و همین تجربه هم بود که من را به کوه نوردی علاقه مند کرد. دراولین تجربه روحیه دوستانه آدم های کوه نورد برای من خیلی جالب بود، کوه نوردهایی را در مسیر دیدم که بسیار پخته و با تجربه ای بودند، به ما که با سختی داشتیم مسیر را طی می کردیم دائم کمک می کردند، ما بچه سال بودیم و این ها رو همیشه کنار خودمان حس می کردیم، دوست داشتم مثل آن ها باشم.»

نکته مهم و ویژه در صعودهای عظیم قیچی ساز تصمیمش برای صعود های پاک بود. دربین کوه نوردان جهان هرچقدر صعود پاک تر باشد ارزشمند تر است و معنی پاک بودن استفاده نکردن از ماسک اکسیژن و کمک باربران است؛ این یعنی کوهنوردی مانند عظیم خود کوله 12 تا 15 کیلوگرمی اش را در طول مسیر حمل می کند و در ارتفاع بالا که معمولا کوهنوردها از ماسک اکسیژن استفاده می کنند، از امکانات بهره ای نمی برد. اتفاقی که شاید روی کاغذ ساده به نظر برسد ولی برای توصیف سختی آن همین بس که بگوییم تنها 14 نفر در جهان هستند که تاکنون توانسته اند تمام 14 قله بالای 8 هزار متر جهان را اینگونه فتح کنند. اتفاقی مهم که عظیم قیچی ساز نیز در یک قدمی آن قرار گرفته است. « از بین 14 قله من تاکنون 13 قله را فتح کرده ام و رکورد و موفقیت ویژه من این بوده که هر قله را در همان صعود اول توانسته ام فتح کنم و حالا در آستانه ورود به باشگاه 8 هزارتایی ها قرار گرفته ام آن هم به صورت پاک که افتخار بزرگی برای من و کشور است؛ شما در نظر بگیرید هر چهار سال در مسابقات المپیک مدال های زیادی داده می شود و حتی بسیاری از رکودها جابه جا می شود ولی در نظر بگیرید که در جهان تنها 14 نفر هستند که تاکنون موفق به این مهم یعنی فتح این قله ها بدون امکانات شده اند و توجه کنید که با ماسک اکسیژن و امکانات باربران هم تنها 33 نفر هستند که همه این قله های بالای 8 هزار متر را با موفقیت صعود کرده اند.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر