اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: بهاءالدین حسینی هاشمی، کارشناس اقتصادی

آرامش پیش از طوفان بازار ارز

تاريخ 1396/02/11 ساعت 08:00

نتیجه انتخابات روی بازار ارز اثر دارد.

بهاءالدین حسینی هاشمی

قیمت ارز متعادل است. می‌توان گفت در چند ماه گذشته ارز در شرایط ثبات قرارگرفته است. چند دلیل برای حفظ قیمت ارز در کانال 3700 تومان وجود دارد. دلیل اول این است که در آستانه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفتیم و طبیعتاً دولت‌ها تلاش می‌کنند در این موعد در فاکتورهای اقتصادی تغییرات و نوسانات شدید رخ ندهد درنتیجه بازار را مدیریت می‌کنند.

از سوی دیگر، درآمدهای ارزی در کشور به دلیل افزایش صادرات و قیمت نفت بیشتر شده است. هرچند در این مورد رونق در بازار نفت به کمک تثبیت بازار ارز آمده اما یکی دیگر از دلایل ثبات ارز عدم فعالیت اقتصاد است. درواقع اقتصاد کشور در حالت فعال قرار ندارد هرچند در آستانه رونق و خروج از رکود هستیم اما تقاضای تجاری برای ارز کم است.  

عامل مؤثر دیگر در ثبات قیمت ارز، نزدیک شدن قیمت ارز مبادله‌ای و ارز در بازار رسمی است و البته نباید از مسئله کنترل تورم صرفه نظر کرد. هرچند کنترل تورم به رکود دامن زده اما عامل بازدارنده‌ای در عدم افزایش قیمت ارز بوده است که با توجه به تفاوت 8 درصدی تورم ارزهای خارجی بادوام نیست.

ادامه ثبات ارز و عدم نوسان شدید قیمت‌ها به نتیجه انتخابات بستگی دارد و اینکه مدیریت ارز پس‌ازآن به چه شکل پیش برود. جدا از این براساس مکانیسم بازار به‌طور حتم قیمت‌ها در حالت کاهش و افزایش قرار می‌گیرد و نوسان در بازار ارز رخ می‌دهد. تفاضل تورم پول ملی ما با ارز خارجی، اگر تورم داخلی 10 درصد و تورم ارز خارجی 2 درصد باشد، 8 درصد است درنتیجه با نوسان قیمت مواجه خواهیم شد و اگر در حال حاضر گرانی در بازار ارز نمی‌بینیم، به دلیل مدیریت بازار است.

انتخابات در کنشگری فعالان اقتصادی که به‌طور مستقیم بر قیمت ارز اثر می‌گذارد هم ایجاد تعلیق کرده است. فعالان اقتصادی در ایران چشم به نتیجه انتخابات دوختند. این تنها منحصر به فعالان اقتصادی در داخل نیست. بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی که تمایل به کار در ایران دارند نتیجه انتخابات را رصد می‌کنند و بر این اساس شرایط سرمایه‌گذاری را مورد تحلیل قرار می‌دهند. اینکه چه اتفاقی در انتخابات بیفتد برجذب سرمایه خارجی و فعالیت‌های اقتصادی اثرگذار است. اگر همین روند فعلی ادامه داشته باشد و متصدیان دولت یازدهم، دولت دوازدهم راهم به دست بگیرند، بعید است که در بازار ارز دچار نوسان قابل‌توجهی بشویم.

یکی از مهم‌ترین اخبار ارزی که در سال گذشته منتشر شد و در برخی تحلیل‌ها به‌عنوان عامل اثرگذار بر قیمت ارز مطرح شد، بحث خریدوفروش ارز توسط بانک‌ها و کاهش نقش صرافی‌ها در این زمینه بود. این در حالی است که  از اساس قیاس بانک و صرافی اشتباه است و به‌واقع، هیچ صرافی نمی‌تواند جای بانک را بگیرد. صرافی‌ها به‌طور آنی و لحظه‌ای در زمینهٔ حواله‌های ارزی فعالیت می‌کردند و نقش آن‌ها در دوران تحریم پررنگ‌تر شده بود. در دوره تحریم صرافی‌ها علاوه در ارز مسافرتی، در ارز بازرگانی هم فعالیت می‌کردند. در حال حاضر هم که هنوز تحریم‌ها به‌طور کامل از شبکه بانکی برداشته نشده است، صرافی‌ها در مبادله پولی و تجاری حرف اول را می‌زنند و در این زمینه چابک‌تر و سریع‌تر عمل می‌کنند. با این وجود به نظر نمی رسد کاهش نقش صرافی ها نتیجه ای در نوسانات قیمت ارز داشته باشد و نکته مهم مدیریت بازار ارز است.

توضیح: بازار ارز در سال گذشته تحت تأثیر دو عامل، اول افزایش سفرهای خارجی در زمستان و اواخر پاییز و دوم، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متلاطم شد. انتخابات ریاست جمهوری ایران چقدر بر قیمت ارز اثر دارد؟ ثبات فعلی ارز ناشی از چیست؟


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر