آینده‌نگر 59 منتشر شد

در انتظار آینده

تاريخ 1396/01/30 ساعت 15:04

پنجاه و نهمین شماره ماهنامه آینده‌نگر، نشریه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران منتشر شد. «مطالبه‌های بخش خصوصی از دولت آینده» عنوان سرمقاله این شماره از آینده‌نگر است. آینده‌نگر در شماره اردیبهشت‌ماه در پرونده‌ای ویژه به اقتصاد ایران و انتظارات از دولت آینده پرداخته است.

بهراد مهرجو، سردبیر: تعلیق احتمالاً این تنها کلمه‌ای است که می‌تواند شرایط اقتصاد ایران را تا روزهای پس از برگزاری انتخابات توصیف کند. نزدیک به 20 روز تعطیلی اقتصاد ایران در نوروز به همراه 60 روز انتظار فعالان بخش خصوصی برای تعیین رئیس دولت آینده محصول وضعیت سیاسی حکمرانی در ایران است. صاحبان کسب‌وکار از اسفندماه سال گذشته تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال دست از کار کشیدند و چشم‌هایشان را به‌جای اینکه سرگرم مطالعه داده‌های اقتصادی کنند به صفحه تلگرام دوختند. تا هرلحظه از ثبت‌نام کاندیدای یا انصراف دیگری مطلع شوند. چنین رفتاری دور از منطق حاکم بر جامعه ایران نیست چراکه تجربه 4 دهه گذشته نشان داده که سیاست‌های اقتصادی دولت حاکم می‌تواند به‌طورکلی متضاد دولت گذشته باشد. حتی دولت‌ها می‌توانند نه منتقدان که دشمنان گذشتگان هم باشند و برنامه‌های توسعه نوشته‌شده به دستان حاکمان قبلی را یکسره به بایگانی بفرستند. چنین است که اقتصاد ایران طی دوماه گذشته در تعلیقی طولانی و پرحاشیه بوده و دقیقاً به همین دلیل هیچ سرمایه‌گذاری در کلاس بین‌المللی حاضر نیست دارایی و آینده خود را برای حضور در اقتصادی مانند ایران با مخاطره مواجه سازد. در چنین اقتصاد کوتاه‌مدتی، امکان تولید و سپس تداوم برندهای 100 ساله نیست و اگر بخت با صاحب سرمایه یار باشد، شاید بین 4 تا 8 سال در مصدر قدرت و شکوه بماند و سپس توسط دولت بعدی و دیدگاه متفاوتش به زیر کشیده شود.

ولی خلیلی، دبیر بخش کارآفرین ایرانی و کارخانه: صنعت چرم در ایران پیشینه‌ای چند هزارساله دارد و کشورمان به دلیل تولید سالانه حدود 5.5 درصد پوست خام گوسفندی و بزی(ماده تولید چرم سبک ) و 0.5 درصد تولید پوست خام گاوی و گوساله(ماده خام چرم سنگین) مزیت‌های جهانی در این حوزه دارد. ویژگی‌های قابل‌توجهی که هیچ‌گاه به فرصت تبدیل نشده و همیشه نادیده گرفته‌شده است. در این شماره با حضور در شهرک صنعت چرم شهر و چند کارخانه و کارگاه تولید چرم و فرآورده‌های وابسته به بررسی چالش‌های این صنعت در بخش کارخانه پرداخته‌ایم. چالش‌هایی که باعث شده این صنعت در وضعیت بسیار سختی قرار بگیرد و با کاهش شدید تولید و صادرات مواجه باشیم. صادرات سالامبور و تبلو از 200 میلیون دلار در سال 91 به حدود 38 میلیون دلار در پایان سال 95 رسیده است. علاوه بر این بسیاری از واحدهای چرم سبک عملاً تعطیل‌شده‌اند. برای مثال در شهرک صنعتی چرم شهر تهران از 100 تا 105 واحد چرم سبک در حال حاضر کمتر از 50 واحد فعالیت دارند. هم‌چنین در بخش کارآفرین با معرفی افرادی همچون برادران عمید حضور(بنیان‌گذاران کارخانه کفش بلا) حسین قاسمیه( بنیان‌گذار کارخانه روغن نباتی قو) دکتر فیروز نادری(مدیر پیشین پروژه مریخ ناسا) و سعیده قدس(بنیان‌گذار موسسه خیریه محک) نگاهی به زندگی آن‌ها و دلایل موفقیتشان  انداخته‌ایم.  

محمد عدلی، دبیر بخش آینده‌پژوهی و بایگانی: آینده‌پژوهی از مهم‌ترین موضوعات موردتوجه ماهنامه آینده‌نگر محسوب می‌شود. بررسی مسائل پیش روی کشور به‌ویژه در حوزه اقتصاد، این بار از طریق گزارش علمی آینده‌پژوهی ایران 96 موردتوجه قرارگرفته است. فصل آنالیز در این شماره به بررسی شرایط مهم‌ترین بازارها و شاخص‌های اقتصادی در سال گذشته پرداخته است. بررسی بازدهی بازارهای طلا، ارز، سرمایه، مسکن، نفت، تجارت خارجی، بازار پول و هم‌چنین شاخص‌های تورم و بیکاری موردتوجه قرارگرفته است.

کاوه شجاعی، دبیر بخش نماگر: در بخش آینده‌پژوهی هم در مطلب چرا آیندگان مارا نخواهند بخشید چند کار معمولی امروز ما را که ازنظر آیندگان فاجعه محسوب می‌شوند معرفی می‌کنیم و به برخی از تغییراتی می‌پردازیم که می‌توانیم در دوران حال ایجاد کنیم تا آینده فاجعه باری در انتظار نسل‌های بعدی نباشد. هم‌چنین در مطلب درآمد بی‌قیدوشرط با پیش‌بینی آینده ماشینی شده و بیکاری گسترده‌ای که درراه است راه‌حل ارائه درآمد پایه رایگان به همه مردم را بررسی می‌کنیم. گزارش ویژه نماگر این شماره خداحافظ مارلبرو به آینده صنعت دخانیات اختصاص دارد. اگر سیگاری هستید این گزارش با بخوانید تا ببینید چطور سیگار سنتی به پایان خود نزدیک می‌شود.

زهرا چوپان کاره، دبیر بخش کارآفرین خارجی: در این شماره اکثر صفحه‌ها در اختیار میلیاردهای فهرست بلومبرگ است. از عربستان گرفته تا مکزیک و آلمان و البته آمریکا که این بار به خاطر درگذشت دیوید راکفلر به‌صورت خاص موردتوجه قرارگرفته است. مطلبی داریم در مورد دانشگاه‌های کارآفرین که به‌جای آموزش محفوظاتی که به درد فراموش کردن می‌خورند آن‌ها را برای ورود به آینده و ایجاد کسب‌وکار آماده می‌کنند و آن صفحات آخر هم نگاهی انداختیم به وضعیت کار و کارآفرینی در روسیه، سرزمینی که مبدع تلگرام ازآنجا برخاست و البته از کشور خودش به حالت قهر بیرون رفت.

بمانجان ندیمی، دبیر بخش راهبرد: فرصت زیادی تا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی‌مانده است. قطعاً شما به‌عنوان فعال اقتصادی با اتمام هر دوره انتظاراتی را از دولت آینده مطرح می‌کنید. در این شماره از چند کارشناس در حوزه‌های مختلف اقتصادی خواستیم تا ضمن تشریح شرایط موجود به بایدهای دولت آینده بپردازند. از سوی دیگر جاده ابریشم 2 چند وقتی است که اخبار بسیاری از رسانه‌های دنیا را به خود اختصاص داده است. در همین راستا در این شماره بر آن شدیم که پرونده‌ای را به این موضوع تنظیم  و همه‌چیز را در مورد احیای جاده ابریشم برای شما شرح دهیم.

نسیم بنایی، دبیر بخش اکونومیست: اکونومیست این بار به سراغ پایه‌های علم اقتصاد رفته و نظریاتی را بررسی کرده که این علم را دگرگون کرده‌اند. شش ایده بزرگ در حقیقت شش نظریه در علم اقتصاد هستند که هرکدام در زمان خود رد شده‌اند یا با مخالفت‌های جدی روبه‌رو شده‌اند. اما امروز این ایده‌ها اثبات‌شده و دنیای اقتصاد را زیرورو کرده‌اند. اکونومیست نیز در قالب شش مقاله به بررسی این شش نظریه پرداخته و نقاط ضعف و قوت آن ها را موردبررسی قرار داده است. برای آشنایی با این شش ایده بزرگ بخش اکونومیست این شماره را بخوانید.

متین دخت والی نژاد، دبیر بخش کسب‌وکار: مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها که تازگی برای آن ها در سراسر دنیا اجباری شده، موضوعی انسان دوستانه و درونی بوده است. متأسفانه درگذشته آن‌قدر به این موضوع توجه نشد که مجبور به قانونی کردن آن شدند. برخی از افراد متوجه نیستند که در جامعه  به‌طور موقت زندگی می‌کنند و پس از مرگشان در این زمین افراد دیگری هم زندگی خواهند کرد. آن ها بلد نیستند چگونه از محیطی که به آن قرض داده‌شده به‌خوبی استفاده کنند و قرض خود را درست پس دهند. برای اینکه از آن دسته افراد نباشید، مطالب این شماره بخش کسب‌وکار را بخوانید.

مونا مشهدی رجبی، دبیر بخش کامنت خارجی و موفقیت: در بخش کامنت خارجی به بررسی وضعیت تورم در دنیا و تأثیر سیاست‌های مختلفی که زمینه‌ساز تورم و تورم فزاینده می‌شود پرداخته‌ایم. اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی مختلف دیدگاه‌های خود را در مورد نرخ تورم و هدف و سازمان تصمیم گیر در این زمینه بیان کردند. در بخش آینده‌پژوهشی هم بخشی به مطالعه وضعیت شهرهای آینده و چالش‌های آن اختصاص دارد که خواندن این مطلب می‌تواند در مورد دنیای آینده و چالش‌های آن دید بهترین به شما بدهد.

ساعد یزدان جو، دبیر بخش جهان‌نما: در این شماره بخش جدید آینده‌پژوهی به مجله اضافه‌شده است. چهار مطلب در این قسمت منتشرشده که یکی از مهم‌ترین آن ها به سیاست‌های روسیه ربع قرن بعد از فروپاشی شوروی می‌پردازد. آینده روسیه را این سیاست مشخص خواهد کرد. در گزارش دیگری به وضعیت کره شمالی ازنظر اجتماعی و فرهنگی در سال‌های آینده پرداخته است. مسائلی که رسماً ممنوع‌اند اما مورداستفاده بسیاری از مردم قرار می‌گیرند مثلاً فیلم‌های روز اما قاچاق در کره شمالی، می‌توانند به‌تدریج سبک زندگی و وضعیت اجتماعی مردم این کشور را تغییر دهند. گزارش دیگری در بخش جهان‌نما منتشرشده که به دره سیلیکون پرداخته است.

یزدان مرادی، دبیر بخش شهر: قماربازی نه‌تنها در قهوه‌خانه‌ها، باشگاه‌های ورزشی و برخی خانه‌ها که در فضای مجازی هم رونق دارد. مبالغی که در این میان ردوبدل می‌شود گاه به چند میلیارد تومان هم می‌رسد به‌نحوی‌که پلیس فتا چندی پیش، از انهدام چند باند قماربازی با کلاه‌برداری 24 میلیارد تومانی خبر داده بود. قماربازی با تنش بالا همراه است و گاه تا قتل و ایجاد جراحت‌های فراوان هم می‌رسد. در این شماره گزارشی از قماربازی تهیه‌شده و در کنارش مصاحبه‌ای با مردی آمده که 50 سال است قمار می‌کند. او واقعیت‌هایی را بیان می‌کند که شاید کمتر به گوشتان خورده باشد. در کنار این بسته مفصل، گزارشی درباره خریدوفروش سلاح سرد هم به نگارش درآمد که به چرایی وقوع 40 درصد قتل‌ها با سلاح سرد پرداخته است. هم‌چنین در شرایطی که شاید هنوز فرح تعطیلات نوروزی از تنمان خارج نشده باشد. نگاهی به بازار خریدوفروش ماهی قرمز انداختیم.

لیلا ابراهیمیان، دبیر بخش توسعه: «رنج‌نامه‌ای برای مسئله ایران». محمدعلی همان کاتوزیان مورخ و اقتصادانی است که از مسئله ایران می‌گوید. امکان و ناامکان های اندیشه کاتوزیان برای اقتصاد، فرهنگ، سیاست و اجتماعی ایران کدام است؟ این‌ها پرسش‌هایی است که در این بخش توسعه موردبررسی قرارگرفته است.

صوفیا نصراللهی، دبیر بخش گیشه: عشق من به سینما با دیدن انیمیشن‌های والت دیزنی در سن 4-5 سالگی شکل گرفت. سالی که من به دنیا آمدم انیمیشن محبوبم از این کمپانی یعنی پری دریایی کوچک ساخته شد و کمپانی در حال ورشکستگی دیزنی را نجات داد. اما اهمیت انیمیشن‌ها از دهه 90 به بعد بیشتر شد. وقتی دیزنی رقبای دیگری هم پیدا کرد. از میان انیمیشن‌های پرفروشی که معرفی می‌کنیم هنوز هم محصولات دیزنی برای من محبوب‌تر از بقیه  هستند. از یخ‌زده تا شیر شاه که این دومی فیلم سینمایی‌اش هم در دستور ساخت قرارگرفته است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر