منصور معظمی، رییس رئیس هیات عامل ایدرو در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران مطرح کرد

جذب سرمایه گذاری راه نجات اقتصاد است

تاريخ 1396/01/30 ساعت 07:30

در ایران هر سال حدود 600 تا 700 هزار شغل ایجاد می شود، اما این در حالی است که برای یک میلیون تا یک میلیون نفر 200 تقاضای کار وجود دارد. تجربه نشان داده است که منابع لازم در کشور برای این حجم از متقاضیان اشتغال وجود ندارد و باید شرایطی را فراهم کرد که امکان جذب سرمایه گذاری صورت بگیرد.

منصور معظمی

 سه روز قبل، رییس جمهوری فازهای 17 و 18 پارس جنوبی را افتتاح کرد. فازهایی که در زمره مگاپروژه های پارس جنوبی به شمار می آید و طرح توسعه آنها با راهبری سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران به مرحله بهره داری رسید. به این ترتیب در این مگا پروژه، ایدرو رهبری کنسرسیوم ساخت فازهای ۱۷ و ۱۸ را به عهده داشت. منصور معظمی، رئیس هیات عامل ایدرو در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران اقدامات ایدرو در پارس جنوبی و برنامه آینده را بیان کرد.

*چند روز گذشته مگاپروژه 5 فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسید. این پروژه را چطور ارزیابی می کنید؟

آنچه اتفاق افتاد، یعنی افتتاح 5 فاز پارس جنوبی، نشان از خودباوری و توانمندی و اقداماتی بود که توسط وزارت نفت صورت گرفت. البته متاسفانه ابعاد این اقدام بزرگ و بسیار ارزشمند خیلی روشن نشد. به هرحال باید توجه کرد حجم سرمایه گذاری حدود 20 میلیارد دلار بود که در این دولت تکمیل شد. با این پیش زمینه باید گفت که این اقدام نشان از خودباوری و اعتقاد به اقتصاد در دولت یازدهم بوده است. من سراغ ندارم و ندیده ام که این حجم سرمایه گذاری در دنیا، در یک زمان کوتاه انجام شده باشد. بنابراین هم پیشنهاد و هم توصیه ام به تمام افرادی که عشق و علاقه به اعتلای کشور دارند این است که مسایل کلان کشور را به دور از مسایل سیاسی و جناحی ببیند. در پارس جنوبی، کار بسیار بزرگ و ارزشمندی صورت گرفت و بایستی نسبت به آن تقدیر و تشکر به عمل آورد.

*تاثیر اجرای چنین پروژه هایی در کشور چیست؟

به هرحال آنچه کشور را بیمه می کند، انجام اینگونه اقدامات و پروژه هاست. اگر قصد حل کردن معضل اشتغال را داریم و می خواهیم مردم شرایط بهتری داشته باشند، ‌راهکارش سرمایه گذاری است. برای سرمایه گذاری هم باید تعاملات بین المللی را درست کرد.

*سرمایه گذاری چطور می تواند به اشتغال کمک کند؟

در ایران هر سال حدود 600 تا 700 هزار شغل ایجاد می شود، اما این در حالی است که برای یک میلیون تا یک میلیون نفر 200 تقاضای کار وجود دارد. تجربه نشان داده است که منابع لازم در کشور برای این حجم از متقاضیان اشتغال وجود ندارد و باید شرایطی را فراهم کرد که امکان جذب سرمایه گذاری صورت بگیرد.

*بهترین مکان برای جذب سرمایه گذاری کدام بخش های اقتصاد است؟

بهترین فرصت در حال حاضر، اجرایی کردن قراردادهای نفتی است. این قراردادها فرصت های خوبی را در مقابل کشور قرار می دهند تا بتوانیم جذب سرمایه گذاری انجام دهیم.

*برنامه های آینده ایدرو در پارس جنوبی چیست؟

در واقع فازهای دیگری برای پارس جنوبی وجود ندارد. در حال حاضر فاز 14 پارس جنوبی را تکمیل می کنیم. ما به دنبال بحث قراردادهای «آی پی سی» هستیم و انتظار داریم که شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت این امکان را فراهم کنند تا بتوانیم مشارکت کنیم. ایدرو این توانمندی و امکان را دارد که با مشارکت شرکت های معتبر بین المللی بتواند در توسعه بالادستی نفت فعالیت کند. من بسیار به آینده خوش بین هستم و امیدوارم با مشارکت و رای مردم فرصتی فراهم می شود تا این اقدامات فعلی ادامه پیدا کند و نتایج و حلاوتش را در دوره بعد باز هم مردم ببیند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر