اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: هادی حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصادی

ارز چرا تک‌نرخی نمی‌شود؟

تاريخ 1396/01/29 ساعت 15:45

تک‌نرخی کردن ارز از وظایف دولت است. به همان اندازه که تک‌رقمی کردن تورم و کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و کاهش نرخ بیکاری اهمیت دارد، یکسان‌سازی نرخ ارز هم به همان اندازه مهم است.

هادی حق شناس

نرخ ارز باید متناسب با تورم داخلی با تورم خارجی تعدیل بشود و اگر این تعدیل صورت نگیرد با هر شوک داخلی و خارجی قیمت ارز در نوسان خواهد بود. در شرایط فعلی راهکاری که برای کاهش نرخ ارز باید مدنظر قرار بگیرد این است که به دنبال تقویت تولید ملی باشیم.

اگر رشد اقتصادی افزایش پیدا کند و نرخ تورم هم چنان کم شود یا در محدوده زیر 10 درصد باقی بماند نرخ ارز ثابت می‌ماند و تغییر چندانی در قیمت آن ایجاد نمی‌شود. اما اگر تورم دورقمی شود و رشد اقتصادی پایینی داشته باشیم، طبیعی است که کسی انتظار ندارد نرخ ارز در همین محدوده فعلی باقی بماند. درنتیجه دوباره شاهد افزایش نرخ ارز در بازار آزاد خواهیم بود. بنابراین تغییر نرخ ارز تابعی است از نرخ تورم و هم‌چنین رشد اقتصادی و البته با یک وقفه زمانی تابعی است از رشد نقدینگی.

در پایان سال گذشته نرخ ارز دچار تغییر شد.عواملی ازجمله انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سفر اربعین  روی نرخ ارز در سال گذشته تأثیر گذاشت اما با دخالت دولت، دوباره نرخ ارز تعدیل شد. طبیعی است که دولت تا زمانی که پشتوانه ارزی داشته باشد می‌تواند با چنین دخالت‌های نرخ ارز را در بازار داخلی تعدیل کند اما اگر بخواهیم به الزامات بازار آزاد یا اقتصاد آزاد پایبند باشیم باید این فرصت را به بازار بدهیم که نرخ ارز با مابه‌التفاوت نرخ تورم داخلی به نرخ تورم خارجی تعدیل بشود.

تک‌نرخی کردن ارز و یکسان‌سازی نرخ آن وعده‌ای است که در طی سال‌های فعالیت دولت یازدهم به تأخیر افتاد. دولت در سال گذشته باید یکسان‌سازی نرخ ارز را انجام می‌داد اما به دلایلی در عمل به این وعده تأخیر کرد. شاید یکی از دلایل به تأخیر انداختن یکسان‌سازی نرخ ارز این بود که دولت فکر می‌کرد اگر ارز را تک‌نرخی کند به‌طور حتم این مسئله بر نرخ تورم اثر خواهد گذاشت و تورم را افزایش می‌دهد. این در حالی بود که دولت تلاش می‌کرد به تورم تک‌رقمی دست پیدا کند درنتیجه یکسان‌سازی نرخ ارز را به سال 96 موکول کرد. به‌طور حتم در سال 96 یکسان‌سازی نرخ ارز اتفاق می‌افتد مگر اینکه حادثه غیرمترقبه‌ای مثل شوک منفی قیمت نفت مانع انجام این کار شود.

در حال حاضر که تنور وعده‌های انتخاباتی داغ است، ممکن است یکسان‌سازی نرخ ارز دستمایه‌ای برای جذب رای بیشتر قرار بگیرد اما نکته مهم این است که تک‌نرخی کردن ارز از وظایف دولت است. به همان اندازه که تک‌رقمی کردن تورم و کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و کاهش نرخ بیکاری اهمیت دارد، یکسان‌سازی نرخ ارز هم به همان اندازه مهم است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر