سرمایه‌گذاری منفعلانه برای فعالان شبکه اجتماعی

مشاوره رباتیک

تاريخ 1396/01/28 ساعت 09:20

استارت‌آپ جدیدی روی کار آمده که خدمات ویژه‌ای را در اختیار مشتریان خود می‌گذارد

مترجم: نسیم بنایی/آینده نگر/منبع: بلومبرگ بیزنس ویک

 

برای بسیاری از افراد که به صورت منفعلانه کارهای خود را انجام می‌دهند، برخی اوراق و صندوق‌ها از جذابیت خاصی برخوردارند؛ کافی است یکی از آنها را خریداری کنند و کار تمام است. از میان 3هزار و 500 شرکتی که در زمینه شاخص‌های مختلف سهام در بازارها فعالیت می‌کنند، صندوقی که همه‌چیز را در خود دارد از همه بیشتر مورد اقبال عمومی قرار می‌گیرد. اما برای کسانی‌که می‌خواهند پول خود را تنها در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که همیشه به ارزش آنها افزوده می‌شود، هرچیزی ممکن است مشکل داشته‌باشد. برای مثال شرکت‌های فعال در حوزه ساخت تجهیزات نظامی یا شرکت‌های فعال در حوزه سوخت‌های فسیلی همیشه با مشکلاتی همراه هستند و نمی‌توانند آزادی لازم را داشته‌باشند. شاید بتوان برنامه اوبر را از گوشی‌های همراه حذف کرد؛ اما صندوقی که در آن سرمایه‌گذاری می‌شود دیگر بخشی از زندگی است که باید به صورت مستمر مدیریت شود. کسی نمی‌تواند اکسون‌موبیل و سهامش را که خریداری کرده مانند اوبر از گوشی تلفن خود حذف کند. باید دائم حواسش به آن باشد.

حالا یک استارت‌آپ آنلاین به راه افتاده که OpenInvest (سرمایه‌گذاری آزاد) نام دارد. یکی از سرمایه‌داران بزرگ از این استارت‌آپ حمایت کرده‌است. این سرمایه‌گذار معتقد است که سرمایه‌گذاری منفعل نیاز به صدای خود دارد. مدل‌های قدیمی سرمایه‌گذاری دیگر مانند گذشته جواب نمی‌دهد. نوع انتخاب مردم در سهام نیز با گذشته فرق دارد و شکل جدیدی به خود گرفته‌است.

جاشوا لوین 37ساله مدیرعامل شرکتی در لندن می‌گوید: «در گذشته سرمایه‌گذاری شکلی کاملاً متفاوت داشت. کسی که سهام یک شرکت را می‌خرید با خودش می‌گفت من بخشی از این شرکت یا کارخانه را دارم. یا حداقل صاحب بخشی از این ساختمان هستم. حالا باید تصمیماتی در مورد آن بگیرم که نشان بدهم نسبت به آن بی‌اعتنا نیستم.» در واقع اشخاص با تصمیمات خود نسبت به آن مسئله اعلام موضع می‌کردند.

روابط دو طرفه در ارتباط با صندوق‌های مختلف شکل گرفت و به یک فاکتور اجتماعی مهم تبدیل شد. حالا شبکه آنلاین سرمایه‌گذاری باز این فرصت را مهیا می‌کند که افراد سفارش‌ها را نیز کنترل کنند. این یک فعالیت رباتی است و به کاربران اجازه می‌دهد حداقل با 3هزار دلار، در ترکیبی از سهام مختلف سرمایه‌گذاری کنند. این کار بر اساس سن آنها و میزان ریسک‌پذیری‌شان انجام می‌شود. البته پروفایل این افراد به صورت مستمر بررسی می‌شود تا اگر تغییری صورت گرفته‌باشد، ربات نسبت به آن تصمیم‌گیری کند.

* هیچ‌چیز از نظر دور نمی‌ماند

در شکل جدید سرمایه‌گذاری، سهام خریداری نمی‌شوند بلکه به صورت رباتیک در مورد آنها تصمیم‌گیری می‌شود و به صورت شخصی از آنها استفاده می‌شود. کاربران بررسی‌های ربات را مشاهده می‌کنند و در نهایت یکی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. آنها حتی می‌توانند انتخاب خود را بر اساس شرکتی که میزان انتشار کربن آن کمتر است نیز انجام بدهند. برخی هم می‌توانند در مورد شرکت‌هایی که دونالد ترامپ از آنها حمایت می‌کند اطلاعات کسب کنند و اگر مایل نبودند در آن سرمایه‌گذاری نکنند.

به این ترتیب فرد می‌تواند به کمک یک ربات هر اطلاعاتی که می‌خواهد به دست بیاورد و سپس در مورد آنها تصمیم‌گیری کند. پس کاری که این استارت‌آپ انجام می‌دهد این است که سهام مختلف را در کنار علایق و سلایق مشتری مورد بررسی قرار می‌دهد و نتایج تحلیل را در اختیار کاربر خود می‌گذارد. در این برنامه هیچ‌چیز از نظر دور نمی‌ماند و در نهایت سرمایه‌گذار می‌تواند با اعتماد کامل به بازار راه پیدا کند. کانر موری مدیرعامل شرکتی است که روزانه حداقل هشت ساعت از زمان خود را در ساختمانی، پشت یک کامپیوتر سپری می‌کند اما به کمک همین استارت‌آپ موفق شده همه‌چیز را مدیریت کند.

کسانی که در استارت‌آپ سرمایه‌گذاری آزاد فعالیت می‌کنند، مشاوران آنلاینی هستند که این روزها سرشان خیلی شلوغ است. شرکت آنها از سپتامبر گذشته کار خود را آغاز کرده و اکنون 2.5میلیون دلار دارایی دارد. سرمایه‌گذاران بزرگ در این استارت‌آپ دور هم جمع شده‌اند تا با ترکیب پول و مهارت و مدیریت به موفقیت دست پیدا کنند. آنها شرکت‌های بزرگ و وضعیت سهامشان را به خوبی می‌شناسند. به همین خاطر است که تاکنون در زمینه مدیریت و مشاوره مالی بسیار خوب عمل کرده‌اند. این استارت‌آپ به صورت 24ساعته و آنلاین فعالیت می‌کند و همه بازارها را به طور دائم رصد می‌کند. نکته جالب توجه این است که هزینه این استارت‌آپ در حال حاضر بسیار کم است و می‌تواند به راحتی کار خود را پیش ببرد. بسیاری از افراد که با شبکه‌های اجتماعی دوست هستند، خیلی راحت با این استارت‌آپ کنار می‌آیند و از آن استقبال می‌کنند. بقیه افراد نیز با تغییراتی که در مسیر فرهنگ ایجاد می‌شود راهشان به این سمت مایل می‌شود. آینده بدون شک می‌تواند در دستان چنین استارت‌آپ‌‌های خلاقی باشد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر