امارات پیش‌تر از عربستان ثروتمند دارد

ثروتمندترین مردان جهان عرب

تاريخ 1396/01/19 ساعت 10:17

10 ثروتمند جهان عرب را بشناسید و با کسب کار آن ها آشنا شوید

منبع: آینده نگر

نشریه فوربز در سال 2016 ثروتمندترین چهر‌های جهان عرب را معرفی کرد. جغرافیای این ثروت میان خاورمیانه و شمال افریقا در نوسان است و البته خاورمیانه سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. خاورمیانه خانه 72 نفر از ثروتمندترین ساکنان زمین است که ثروت آنها در مجموع به 174.8 میلیارد دلار می‌رسد. خاورمیانه هم البته در سال 2016 مانند سایر کشورها از افت قیمت جهانی نفت لطمه دید. نزدیک به 70 درصد از میلیاردرهای این منطقه سال گذشته دچار زیان مالی شدند و در این میان 18 نفر از آنها به صورت کلی از فهرست میلیاردهای جهان کنار رفتند و جای آنها را تنها 5 میلیاردر جدید در فهرست گرفتند.

در صدر لیست میلیاردرهای خاورمیانه همچنان شاهزاده سعودی، الودید بن طلال‌ آل‌سعود نشسته است که با وجود حفظ جایگاهش در سال 2016 بیشتر از سایر میلیاردرها خسارت مالی داشت و در عرض 12 ماه رقمی معادل 5.3 میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد. ثروت 17.3 میلیارد دلاری او شامل سهام توئیتر، شرکت‌‌های هتل‌داری و املاک می‌شود. در اواخر سال 2015 او و هلدینگ سلطنتی‌اش در مجموع 250 میلیون دلار بر روی شرکت رقیب تاکسی‌های اوبر با نام لیفت سرمایه‌گذاری کردند. پس از او هم محمد العمودی از عربستان قرار دارد (که شرح کامل فعالیت‌هایش در صفحات قبلی همین شماره آمده است). با این حساب سرلیست ثروتمندان جهان عرب هردو از کشور عربستان هستند، با وجود این، کشور امارات که بلافاصله پس از عربستان مقام سوم و چهارم ثروتمندترین‌ عرب‌های جهان را از آن خود کرده است با داشتن در مجموع 4 نماینده از 10 نفر از عربستان پیشی گرفت.

اما رکورد بیشترین تعداد میلیاردر خاورمیانه نه در دست عربستان است و نه امارات. به گزارش فوربز ترکیه با داشتن 30 میلیاردر بیشترین تعداد ثروتمندان را نسبت به سایرکشورهای منطقه دارد. اما هیچ‌کدام از آنها به صورت جداگانه نمی‌توانند رکورد سایر میلیاردرهای موجود در لیست را بزنند. در گزارش فوربز اشاره شده است که پس از ترکیه، اسرائیل (سرزمین‌های اشغالی) با 17 میلیاردر و مجموع ثروت 48.2 درصدی آنها قرار دارد و پس از آن نوبت به لبنان می‌رسد، کشوری که ثروتمندانی مانند برادران نجیب و طاها میکاتی را دارد که هرکدام با 2. میلیارد، ثروتمندترین شهروندان این کشور هستند. در خاورمیانه تنها 6 زن میلیاردر وجود دارد که همگی ثروت را به ارث برده‌اند، یکی ساکن سرزمین‌های اشغالی است و پنج زن میلیاردر دیگر شهروند ترکیه هستند.

وقتی صحبت از ثروت در خاورمیانه می‌شود نمی‌توان از یک صنعت یا حوزه تجاری به عنوان پول‌سازترین نام برد؛ 22 نفر از میلیاردرهای منطقه ثروت خود را از طریق هلدینگ‌ها در حوزه‌های مختلف به دست آورده‌اند، 8 میلیاردر ثروتشان را مدیون حوزه‌های مهندسی و سرمایه‌گذاری هستند، 6 نفر ثروتشان را در حوزه املاک و 5 نفر هم در حوزه ارتباطات راه دور کسب کرده‌اند. ثروت نزدیک به 60 درصد از کل میلیاردرهای خاورمیانه خودساخته بوده است و نه از راه ارث.

در آخر باید اشاره کرد جدولی که در زیر آمده است شامل اسامی و مشخصات ثروتمندترین‌های جهان عرب است. از آنجایی که بیشتر ثروت به سمت کشورهای عربی میل می‌کند، این جدول از میان داده‌های فوربز انتخاب شد. تنها می‌توان این نکته را اضافه کرد که از چهر‌های غیرعرب حاضر در میان ثروتمندترین‌های خاورمیانه باید از میلیاردر اسرائیلی، ایال آفر نام برد که ثروتی بیشتر از محمد العمودی دارد و اگر قومیت را در نظر نگیریم با ثروت 8.8 میلیارد دلاری‌اش در جایگاه دوم جدول می‌ایستد. او در حوزه املاک و صادرات فعال است و همراه برادرش وارت بخشی از ثروت پدرش به حساب می‌رود.

رتبه

نام

کشور

سن

ثروت

(میلیارد دلار)

زمینه فعالیت

1

الودید بن طلال السعود

عربستان

62

17.3

سرمایه‌گذاری

2

محمد العمودی

عربستان

70

8.7

نفت، املاک

3

مجید الفطیم

امارات

 

5

املاک، خرده‌فروشی

4

عبدالله بن احمد القریر

امارات

 

4.9

سرمایه‌گذاری

5

ناسف ساوریز

مصر

56

3.7

ساخت‌وساز، مواد شیمیایی

6

سلطان بن محمد بن سعود الکبیر

عربستان

63

3.4

تولیدات لبنی

7

سهیل سلیم بحوان

عمان

 

3.4

سرمایه‌گذاری

8

حسین سجوانی

امارات

64

3.2

املاک

9

عبدالله الفطیم

امارات

 

3.1

نمایندگی خودرو، سرمایه‌گذاری

10

اسد ربراب

الجزایر

73

3.1

مواد غذایی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 نفر از میلیاردرهای منطقه ثروت خود را از طریق هلدینگ‌ها در حوزه‌های مختلف به دست آورده‌اند، 8 میلیاردر ثروتشان را مدیون حوزه‌های مهندسی و سرمایه‌گذاری هستند، 6 نفر ثروتشان را در حوزه املاک و 5 نفر هم در حوزه ارتباطات راه دور کسب کرده‌اند. ثروت نزدیک به 60 درصد از کل میلیاردرهای خاورمیانه خودساخته بوده است و نه از راه ارث

اما رکورد بیشترین تعداد میلیاردر خاورمیانه نه در دست عربستان است و نه امارات؛ به گزارش فوربز ترکیه با داشتن 30 میلیاردر بیشترین تعداد ثروتمندان را نسبت به سایر کشورهای منطقه دارد

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر