آخوندی: برخی مفهوم مسئولیت اجتماعی را به باج گیری تبدیل کرده اند

تاريخ 1395/11/27 ساعت 13:53

وزیر راه و شهرسازی گفت: بسیاری از افراد مفهوم مسئولیت اجتماعی را به باج گیری از سایر افراد تبدیل کرده اند و حقوق خصوصی جامعه را پایمال می کنند.

 عباس آخوندی در جلسه شورای سیاستگذاری نخستین جایزه ملی مسئولیت اجتماعی بنگاههای اقتصادی افزود: امروز پیاده سازی و اجرای مسئولیت اجتماعی در جامعه ضروری است و باید از مفهوم آن مراقبت شود تا به ابزار ریاکارانه ای تبدیل نشود.
به گفته این مقام مسئول، بی توجهی به پدیده اخلاق عمومی سبب شده تا مسئولیت اجتماعی در ایران موضوعی فردی محسوب شود و از آنجا که تلقی ما از بحث اخلاق، اخلاق فردی است، حتی در حوزه های آکادمیک و آموزشی نیز چیزی به عنوان اخلاق عمومی برای تدریس وجود ندارد.
وی تعادل بین حقوق خصوصی و عمومی را نکته ای بسیار پیچیده ای برشمرد و اظهارکرد: مفهوم مسئولیت اجتماعی نقطه تعادلی است که اجازه نمی دهد بنگاه هزینه های خود را به جامعه تحمیل کند.
آخوندی تاکید کرد: مهم است که مفهوم اخلاق حرفه ای را در هر شغلی به شکلی تعهدآور تبدیل و مبنایی برای اقدام های پیشگیرانه و اجرایی آن تعریف کنیم.
در ادامه جلسه، «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، و کشاورزی ایران و عضو شورای سیاستگذاری این رویداد گفت: هرچند امروز از اقتصاد به عنوان مهمترین مشکل جامعه نام برده می شود، اما تعالی اخلاقی بویژه اخلاق حرفه ای رو به تنزل بوده که این موضوع نگران کننده و قابل توجه است.
به گفته وی، بنگاههای اقتصادی ماندگار و مطرح که بیش از یک قرن در صحنه اقتصاد باقی مانده اند نباید فقط به تبلیغات و شناساندن نشان تجاری خود تمرکز کنند، بلکه فراتر از مساله شناسایی، به مرحله خویشاوندی در جامعه برسند.
شافعی بیان داشت: بنگاههایی که رابطه خویشاوندی را در خود نهادینه کرده اند، آنهایی هستند که به مسئولیت اجتماعی خود بیشتر توجه داشته اند.
وی به عملکرد «ماسوچیتا» از فعالان اقتصادی ژاپن اشاره کرد و یادآور شد: این کارآفرین ژاپنی مسئولیت اجتماعی را به عنوان یک وظیفه اصلی در کار خود قرار داده و مهمترین مساله را برقراری تعادل بین رابطه «انسان و ماشین»، «ماده و معنا» و «عدل و فضیلت و معیشت» قرار می دهد که کمبود این مباحث در جامعه ما احساس می شود.
رئیس اتاق ایران تصریح کرد: مشکل اساسی دیگر در بخش های مختلف خصوصی، دولتی، مجلس، نهادها و افکار مسئولان، توجه بیش از حد به جلب رضایت توده است و به این نکته که آیا اقدامی که رضایت توده را جلب می کند، به نفع مصلحت توده نیز هست یا نه، توجه نمی شود.
همچنین «فاطمه دانشور» عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس این رویداد گفت: مسئولیت اجتماعی در همه کشورها بویژه کشورهای توسعه یافته مفهومی است که بسیار از آن استفاده می شود.
به گفته وی، در سال های اخیر وزارتخانه ها و سازمان های مختلفی این مفهوم را بکار می گیرند و گاهی اوقات مراقبت ها از این مفهوم آن طور که انتظار می رود، نیست.
دانشور ابراز امیدواری کرد با برگزاری این جایزه برای ارائه مفاهیم، ترویج و پیاده سازی مسئولیت پذیری اجتماعی اقدام های موثری انجام شود.
نخستین جایزه بین المللی مسئولیت پذیری اجتماعی بنگاههای اقتصادی سیزدهم اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد.
هدف از برگزاری این رویداد تبیین مسئولیت شرکتی و اهمیت آن و فراهم کردن زمینه حرکت شرکت های ایرانی به سمت تدوین گزارش های مسئولیت اجتماعی است.
مسئولیت اجتماعی سازمانی که به مفهوم اخلاق در فضای کسب و کار و اجتماع می پردازد، مجموعه وظایف و تعهداتی را در بر می گیرد که بنگاههای اقتصادی باید برای حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد.

منبع:ایرنا


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر