حسن احمدي جزني، نایب رییس اتحاديه صادر كنندگان آبزيان ايران در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران بیان کرد

دستورالعمل ساماندهی بازار ارز باید در عمل قضاوت شود

تاريخ 1395/10/22 ساعت 07:15

اگر قیمت ارزی که شبکه بانکی از صادرکننده می خرد با قیمت بازار یکی باشد، صادرکننده ها به سمت شبکه بانکی می روند و ترجیح می دهند که با بانک ها کار کنند. اما اگر این رقم تفاوت داشته باشد و یا محدودیت های بگذارد مسلما این خواسته تامین نمی شود.

ساماندهی بازار ارز احتمالا کاری است که باید در مقام عمل به محک قضاوت قرار بگیرد. چرا که براساس آنچه مشخص است، دستورالعمل و بخشنامه به تنهایی کفایت نمی کند. البته که به هرحال طبق دستورالعملی که معاون رییس جمهوری ابلاغ کرد، قرار است صادرکنندگان از این به بعد ارز حاصل از صادرات محصولاتشان را به شبکه بانکی بفروشند و از آن سمت هم واردکنندگان هم برای تامین ارز خود به قیمت بازار به شبکه بانکی رجوع کنند. البته که فعالان اقتصادی معتقدند اگر این مسیر ناهموار و سخت و پیچیده باشند به همان صرافی ها کار می کنند و همکاری با شبکه بانکی را به لقایش می بخشند.

حسن احمدي جزني، نایب رییس اتحاديه صادر كنندگان آبزيان ايران درباره ساماندهی بازار ارز به سایت خبری اتاق تهران گفت: برای بررسی این دستورالعمل بایستی در عمل دید که چه اتفاقی می افتد. چرا که بخشنامه و دستورالعمل به تنهایی کاری از پیش نمی برد. از سمت دیگر هم باید قبول کرد ایران همیشه در اجرا ضعیف بوده است. همچنین بانک ها اصولا کمتر به بخشنامه ها توجه می کنند.

او ادامه داد: اگر قیمت ارزی که شبکه بانکی از صادرکننده می خرد با قیمت بازار یکی باشد، صادرکننده ها به سمت شبکه بانکی می روند و ترجیح می دهند که با بانک ها کار کنند. اما اگر این رقم تفاوت داشته باشد و یا محدودیت های بگذارد مسلما این خواسته تامین نمی شود.

به گفته احمدی جزنی، بازار ارز در ایران به شدت پرنوسان است و هرساعت تغییر می کند، آیا شبکه بانکی هم با این نوسان تغییر می کند و قیمت خریداری ارز را به ساعت و به دقیقه می کند؟

نایب رییس اتحاديه صادر كنندگان آبزيان ايران اضافه کرد: در حال حاضر صادرات در حوزه آبزیان بیشتر به کشورهای همسایه انجام می شود و محدودیتی برای برگشت ارز نداریم. به این ترتیب در گرفتن ارز مشکلی نیست، فقط مساله این است که شبکه بانکی این ارز را به قیمت بخرد و تفاوتی بین نرخ شبکه بانکی و بازار آزاد نباشد. همچنین مساله بعدی این است که پول این ارز ها بلافاصله پرداخت شود.

این فعال حوزه صادرات درباره موارد وارداتی دستورالعمل ساماندهی بازار ارز گفت: طبق دستورالعمل حواله های وارداتی با 10 درصد پیش پرداخت در دو مرحله انجام می شود. 5 درصد در زمان گشایش و 5 درصد هم در زمان واردات. البته ما هنوز موفق نشده ایم از این حواله ها دریافت کنیم. اما آنچه مشخص است، این است که هر شرکتی نمی تواند از این حواله ها دریافت کند. شرط بانک ها برای این حواله ها این است که شرکت معوقه و چک برگشتی نداشته باشند. آنها باید ابتدای مطمئن شوند که شرکت مشکلی ندارد و بعد ارز را در اختیار آن قرار دهند. به این تریب این حواله ها به هرشرکتی داده نمی شود. بنابراین در همین ابتدای کار یکسری محدودیت ها وجود دارد. اما با این حال باید دید تا چند روز آینده چه اتفاقی می افتد و در عمل چطور برخورد می شود. 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر