رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران می گوید

در برنامه ششم به توسعه زیرساخت های گردشگری توجهی نشده است

تاريخ 1395/10/14 ساعت 13:04

هدفگذاری برنامه ششم توسعه 5 برابر شدن تعداد گردشگران و درآمدهای گردشگری است

چند هفته است که بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کشور در مجلس شورای اسلامی شروع شده و تاکنون بیش از نیمی از بندهای برنامه بررسی و به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در این بین چند بند لایحه نیز به موضوع گردشگری اختصاص دارد که هنوز در مجلس و صحن مورد بررسی قرار نگرفته است؛ با رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران محسن مهرعلیزاده درباره این بندها و نگاه لایحه برنامه ششم توسعه به بحث گردشگری گفت و گو کرده ایم:

نگاه و رویکرد برنامه ششم توسعه به گردشگری و توسعه این صنعت در کشور چگونه است؟

ببنید در برنامه در چند بند به گردشگری توجه شده است و هدفگذاری صورت گرفته 5 برابر شدن تعداد گردشگران و درآمدهای گردشگری کشور است اما نکته مهم بی توجهی برنامه به زیرساخت های لازم برای رسیدن به این هدفگذاری است.

یعنی دربرنامه نگاهی به اینکه چگونه باید به این عدد و هدفگذاری برسیم و بسترها چقدر فراهم است؛ نشده؟

بله، در برنامه الزامات تعیین شده و مشخص شده است که تعداد گردشگران نسبت به شرایط کنونی به 5 برابر افزایش پیدا کند ولی به چگونگی آن توجه نشده است و چیزهایی که در بندهای زیر مجموعه آمده است هرگز پشتیبان این هدفگذاری نیست و با این شرایط اصلا اهداف برنامه تحقق پیدا نمی کند.

الان نقاط ضعف اصلی برنامه چیست؟

آن چیزی که الان به عنوان یک، دو، سه و.. دربرنامه آمده است، نمی توانند پشتیبان توسعه گردشگری در کشور باشد به خصوص در زمینه جلب سرمایه گذاری، تضمین سرمایه گذاری های داخلی و خارجی ها، ارائه تسهیلات لازم بانکی و اداری برای احداث زیرساخت های گردشگری و... به نظرم این ها خیلی کم در برنامه دیده شده اند و ضعف های اساسی دارند.

آیا شما به عنوان رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران این ضعف ها را با نمایندگان مجلس مطرح کرده اید؟

اتفاقا دیروز صبح در مجلس شورای اسلامی و در فراکسیون تخصصی گردشگری روی این موضوع صحبت شد و جلسه ای بود که نماینده ای هم از اتاق ایران و تهران در جلسه حضور داشت و نظرات اتاق را مطرح کرد ولی نکته مهم زمان است، انتقاد اصلی ما بی توجهی به نظرات کارشناسی است. جلسه ای که در مجلس برگزار شده است به اعتقاد من یک انعکاس دیرهنگام موضوع است توجه داشته باشید که موضوع برنامه و بندهای آن در کمیسیون تلفیق به صورت بند، بند مورد بحث قرار گرفته و تصویب شده است و حالا در صحن علنی هم حدود 70 بند به سرانجام رسیده و نهایی شده و در این شرایط تازه جلسه گذاشته اند و از نظر کارشناسان و بخش خصوصی می خواهد استفاده کنند، در صورتی که باید در زمان بررسی اولیه در کمیسیون تلفیق این موضوع مورد توجه قرار می گرفت، الان تا بررسی بند مربوط به گردشگری که فکر کنم بالای 100 است دیگری چیز چندانی نمانده است و نظرات کارشناسی و بخش خصوصی هم نمی تواند تاثیرگذار باشد. بحث های کارشناسی اصولا باید در مراحل اولیه بررسی بندها در کمیسیون تلفیق مورد توجه باشد.»

نظراتی که از سوی اتاق به مجلس منعکس شده شامل چه چیزهایی است؟

باتوجه به ضعف ها ما نظرات را در حوزه گردشگری مطرح کرده ایم که در خصوص ارائه تسهیلات، مشوق های سرمایه گذاری، تضمین های لازم برای سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت ها و... است و به آن ها اعلام کرده ایم که اگر می خواهید به نتایج در نظر گرفته شده برسیم ، باید زمینه ها لازم فراهم شود.»

با 5 برابر شدن تعداد گردشگران ورودی طبق برنامه به چه آماری خواهیم رسید؟

عدد و رقم در برنامه وجود ندارد و 5 برابر منظورشان نسبت به وضعیت موجود است، ما حدود 4 میلیون گردشگر داریم و اگر در 5 ضرب شود به 20 میلیون نفرخواهیم رسید که البته گفتم در برنامه به این عدد اشاره نشده است ولی روی 5 برابر شدن تاکید شده که کار بسیار سختی است و نیازمند حجم بالای سرمایه گذاری است و زیر ساخت و... که اصلا به این ها در برنامه توجهی نشده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر