با پیگیری‌های اتاق تهران بخشنامه جدید مالیاتی صادر شد

استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات حداکثر ظرف یکماه

تاريخ 1395/10/04 ساعت 15:03

پس از آنکه در کمیسیون‌های تخصصی، نشست‌های هیات نمایندگان اتاق‌های تهران و ایران و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، انتقادات زیادی مبنی بر نحوه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان مطرح شد، محمد لاهوتی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از ابلاغ بخشنامه‌ای جدید توسط سازمان امور مالیاتی برای استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان، حداکثر ظرف مدت یک ماه خبر داد.

این بخشنامه در حالی صادر می‌شود که رییس اتاق تهران نیز در نامه‌نگاری‌های خود با مسوولان دولت خواستار حل این مساله شده بود و در سخنان خود به پابرجا بودن این مشکل و عدم استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان در موعد مقرر انتقاد کرده بود.


اکنون و با انتشار بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی این امیدواری ایجاد شده است که این مالیات در مهلتی یک‌ماهه مسترد شود. در همین رابطه محمد لاهوتی به خبرگزاری مهر گفت: پس از آنکه حدود 5 ماه قبل رییس اتاق تهران طی نامه‌ای به رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نسبت به وضعیت استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات، اعتراض کرد، معاون رییس جمهوری که رییس این ستاد است، دستور بازنگری در ضوابط استرداد مالیات صادرکنندگان را صادر کرد اما به‌رغم اصلاح این ضوابط، باز هم ایراداتی به آن وارد بود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: پس از کش و قوس‌های فراوان و به‌رغم پیشنهاد شش ماده‌ای مشترک اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و تهران و رئیس سازمان توسعه تجارت، دستورالعمل استرداد مالیات بر ارزش افزوده به ۱۷ بند تغییر پیدا کرد که باز هم مورد اعتراض اتاق و وزارت صنعت، معدن و تجارت واقع شد.

محمد لاهوتی که از اعضای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز هست، با اشاره به پیگیری‌های اتاق تهران برای حل این مساله گفت: نهایتا، جلسه‌ای دو هفته پیش در وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت، آقای باقری از سازمان برنامه و بودجه، اینجانب و آقای طلایی‌زاده معاون کسب‌و‌کار اتاق تهران، به عنوان نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، برگزار شد که پس از بحث نسبت به موضوع و بررسی پیشنهادات مطروحه، با حمایت‌های شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت، و همراهی وزیر اقتصاد، توافقی صورت گرفت و بخشنامه‌ای در سی‌ام آذرماه امسال توسط رییس‌کل سازمان امور مالیاتی صادر شد که به نظر می‌رسد در صورت اجرای صحیح و دقیق آن، تعویق زمانی استرداد مالیات بر ارزش افزوده برای صادرکنندگان برطرف و طبق زمان معین قانوتی مسترد شود.


رییس کنفدراسیون صادرات ابراز امیدواری کرد که اجرای این بخشنامه با تمهیدات اندیشیده شده، طبق قانون در زمان مقرر صورت گیرد.


در این بخشنامه که 30 آذرماه توسط سیدکامل تقوی‌نژاد ابلاغ شده، آمده است: ادارات امور مالیاتی می‌بایست در تنظیم گزارش نسبت به اظهارنظر در خصوص مالیات و عوارض ارزش افزوده پرداختی بابت نهاده‌های کالاهای صادراتی، صحت، اصالت صورتحساب، اسناد و مدارک مرتبط اطمینان حاصل کرده و در موعد قانونی، مالیات بر ارزش افزوده را استرداد کنند. در صورتی که ادارات امور مالیاتی ظرف مدت یک ماه نسبت به استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده اقدام ننمایند، چنانچه پرونده مالیات بر ارزش افزوده آخرین سال رسیدگی شده صادرکنندگان کالا فاقد هرگونه اعتبار غیرواقعی باشد، در صورت درخواست استرداد و ارائه اسناد و مدارک موضوع بند 4 دستورالعمل، معادل 80 درصد مالیات و عوارض ارزش افزوده مندرج در صورتحساب ارائه شده به صورت علی الحساب استرداد خواهد شد و مابقی موکول به بررسی‌های لازم و رسیدگی به دوره مالیاتی مربوطه خواهد بود. بدیهی است که در صورت اطمینان از عدم صحت و اصالت مدارک ، هیچ‌گونه استردادی به صادرکنندگان کالا صورت نخواهد گرفت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر