اعضای جدید هیات‌رییسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل (ICC) انتخاب شدند

رییس و سه عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در کمیته ایرانی اتاق بین‌الملل

تاريخ 1395/10/02 ساعت 18:28

اعضای جدید هیات‌مدیره کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل (ICC) انتخاب شدند تا دوره حضور رییس و دو تن از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران تمدید شود و هم‌چنین یک عضو دیگر از هیات نمایندگان اتاق تهران نیز به این کمیته راه پیدا کند.

مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران که به همراه سیدحسین سلیمی و علی‌اشرف افخمی در هیات رییسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل (ICC) حضور داشتند، پس از انتخابات اخیر نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و علاوه بر این محمد لاهوتی، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس کنفدراسیون صادرات ایران نیز به این جمع افزوده شده است.

 

براساس گزارش منتشر شده، غلامحسین شافعی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، مسعود خوانساری از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، محمد لاهوتی از کنفدراسیون صادرات ایران، حامد سلطانی‌نژاد از بورس کالا، یونس مظلومی از بیمه رازی، علی‌اشرف افخمی از بانک صنعت و معدن، سیدحسین سلیمی و محمدمهدی بهکیش، اعضای جدید هیات‌ رییسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل هستند. پیش از این اسداله عسگراولادی، مسعود دانشمند و سی رسول تاجدار در هیات‌رییسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل حضور داشتند.

 

حضور در سازمان ملل و شورای عمومی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان

این اتفاق در حالی است که اخیرا اتاق بازرگانی بین‌الملل به عنوان عضو ناظر سازمان ملل متحد نیز پذیرفته شده است و بر این اساس بخش خصوصی در دنیا صاحب یک کرسی ارزشمند در یک نهاد بین‌المللی شده است که اعضای اصلی آن را دولت‌ها تشکیل می‌دهند.

هم‌چنین چندی قبل، پدرام سلطانی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و نایب‌رییس اتاق ایران نیز به عنوان عضو شورای عمومی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان (WFC) انتخاب شد. در رقابت برای 20 کرسی این شورا 47 نفر از کشورهای مختلف با یکدیگر رقابت کردند که پدرام سلطانی موفق شد آرای لازم برای حضور در این شورا را کسب کند.

 

امید به افزایش دستاوردهای اتاق بازرگانی بین‌الملل

در این خصوص محمد لاهوتی، عضو تازه هیات‌رییسه کمیته ایرانیICC عنوان کرده است که اتاق بازرگانی بین‌الملل قابلیت اثرگذاری بر سیاست کشورها و افزایش دستاوردهای بخش‌خصوصی را دارد.

 

محمد لاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات پیش از این به سایت خبر اتاق تهران با تقدیر از عملکرد هیات‌مدیره سابق کمیته ایرانی ICC که به گفته او دستاوردهای خوبی برای بخش‌خصوصی به همراه داشته است عنوان کرده بود که هیات مدیره جدید هم‌اندیشی برای حل‌وفصل مسائل و مشکلات بخش خصوصی را دنبال می‌کند و حضور اعضای تازه به طرح اندیشه‌ها و ایده‌های جدید کمک می‌کند.

 

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم‌چنین گفت: بسیاری از مشکلات بخش‌خصوصی مانند قانون‌گذاری در مسائل بانکی، ارتباطات تجاری کشورها و... قابل انعکاس در اتاق بازرگانی بین‌الملل است. اتاق بازرگانی بین‌الملل با حضور بخش‌خصوصی کشورهای مختلف قابلیت اثرگذاری بر سیاست کشورها را هم دارد. حیطه وظایف اتاق بازرگانی بین‌الملل تعیین‌شده است و می‌توان در این چارچوب‌ها با دیگر اعضا هم‌اندیشی و اهداف بخش‌خصوصی را پیش برد.

 

وظایف کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل چیست؟

اتاق بازرگانی بین‌المللی(ICC)  از بدو تأسیس خود در سال ۱۹۱۹ تاکنون به عنوان تنها نماینده بخش خصوصی در جهان، نقش منحصر بفردی در زمینه تسریع و تسهیل مراودات تجاری در سطح بین‌المللی، از طریق تلاش در استانداردسازی سیاست‌ها و مقررات از جمله اینکوترمز و مقررات بانکداری بین‌المللی مانند اعتبارات اسنادی، ضمانت‌نامه‌ها و ... ، همچنین اداره بزرگترین مرکز داوری تجاری بین‌المللی داشته است.

ابن نهاد بخش خصوصی علاوه بر تدوین و پیشنهاد سیاست‌های مبتنی بر رقابت و ضابطه‌مند کردن مبادلات از طریق مقررات، نقش مهمی در ایجاد ارتباط بین بازرگانان و کارآفرینان صنعتی و معدنی در سراسر جهان دارد و زمینه ارتباط گسترده‌تر تشکل‌های کارفرمایی در جهان را فراهم می‌آورد.

 اتاق بازرگانی بین‌الملل از طریق تشکیل کمیته‌های ملی، فعالیت خود را در بیش از ۹۰ کشور جهان گسترش داده است که در کشور ما، کمیته ایرانیICC  عهده‌دار این مسئولیت است.

كميته ايراني اتاق بازرگانی بین‌الملل  نیز در راستاي توسعه اقتصادي، گسترش تجارت و سرمايه‌گذاري در كشور فعالیت می‌کند و شاخص‌ها و محورهایی برای این فعالیت خود در نظر گرفته است از جمله:

 

1-تسهيل مبادلات و فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي بين‌المللي بر اساس اصول اقتصاد بازار و از طريق تدوين مقررات و عرف‌هاي تجاري، ارائه سياست‌ها و راه‌حل‌هاي بازرگاني و كمك به حل اختلافات از طريق داوري و ساير روش‌هاي حل اختلاف.

2-ايجاد هماهنگي در روابط اقتصادي بين‌المللي در كليه بخش‌هاي اقتصادي از جمله صنعت، معدن، تجارت، خدمات و سرمايه‌گذاري .

3-مشاركت با كميته‌هاي ملي كشورهاي عضو اتاق بازرگانی بین‌الملل براي نيل به رشد و توسعه اقتصادي و دستيابي به صلح و برقراري روابط منصفانه بر پايه احترام و منافع متقابل بين طرفين معامله از طريق توسعه و تقويت همكاري در كسب و كار و جلب مشاركت سازمان‌هايي كه در اين زمينه فعاليت مي‌کنند.

4-حضور مستمر و مؤثر در جلسات شوراي جهاني (Council) و مديران دائمي (Permanent Heads) در اتاق بازرگانی بین‌الملل به منظور ايجاد هماهنگي در فعاليت‌هاي این نهاد با كميته‌هاي ملي كشورهاي عضو و برقراري روابط متقابل با آنان، به خصوص كميته‌هاي ملي واقع در محدوده جغرافيايي مرتبط.

5-ايجاد تسهيلات جهت حضور مؤثر اعضا در كليه فعاليت‌هاي اتاق بازرگانی بین‌الملل در نقاط مختلف جهان به خصوص كميسيون‌هاي تخصصي آن براي انتقال ديدگاه‌هاي جامعه كسب و كار ايراني و انتقال اطلاعات و تجربيات ICC و نيز كميته‌هاي ملي ساير كشورها به كميته ايراني ICC و اعضاي آن.

6-تلاش مستمر براي تبادل اطلاعات بين دبيرخانه كميته ايراني ICC با دبيرخانه مركزي ICC در پاريس، بين كميته ايراني ICC و كميته‌هاي ملي کشورهای مورد توجه و هدف جامعه کسب و کار ایران به خصوص کمیته‌های ملی در مناطق جغرافيايي مرتبط و همچنين بين دبيرخانه كميته ايراني ICC و اعضاي آن جهت كمك به توسعه و ترويج فعاليت‌هاي اقتصادي بين‌المللي كشور.

7-ترجمه و انتشار كتب ICC و كتب و اسناد مرتبط و ترويج آنان.

8-تشريح، آموزش و ترويج بكارگيري مقررات ICC و فرم‌هاي قراردادي مورد تأييد ICC در مبادلات بين‌المللي كشور و نيز ترويج داوري و ساير روش‌هاي حل اختلافات و دعاوي تجاري.

9-تعريف پروژه‌هاي مشترك آموزشي، كاربردي و تحقيقاتي با كميته‌هاي ملي كشورهاي عضو به خصوص كميته‌هاي ملي واقع در محدوده جغرافيايي مرتبط.

10-هماهنگي و همكاري و تبادل نظر با اتاق‌های بازرگاني و صنايع و معادن و کشاورزی.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر