اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: سید بهادر احرامیان، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

3 نکته درباره ممنوعیت معافیت مالیاتی

تاريخ 1395/10/01 ساعت 14:42

ممنوعیت معافیت و تخفیف‌های مالیاتی‌های در طول برنامه ششم توسعه چه نتایجی به بار خواهد داشت؟

سیدبهادر احرامیان

1.نگاه کوتاه به سابقه معافیت‌های مالیاتی نشان می‌دهد که این‌طور معافیت‌ها بیشتر نصیب شرکت‌های دولتی و خصولتی شده است تا شرکت‌های بخش خصوصی واقعی. در اعمال این معافیت‌ها بیشتر به‌صورت ترجیحی و گزینشی عمل شده است درنتیجه به نظر من ممنوعیت هر نوع معافیت مالیاتی جدید باعث شفافیت اقتصاد می‌شود و شرایط بازی را برای همه بنگاه‌های اقتصادی یکسان می‌کند.

2.سازمان مالیاتی به‌طورکلی از هر تبصره و شرطی برای تعلیق معافیت‌های مالیاتی استفاده می‌کند. معافیت‌های مالیاتی مصوب بارها به مرحله اجرا نرسیده است. به همین دلیل بهتر است عدم اعمال معافیت‌های مالیاتی جدید را در راستای شفافیت اقتصاد و محیط کسب‌وکار به فال نیک بگیریم.

3.درآمدهای مالیاتی دولت در دو سه سال اخیر کاهش‌یافته است  و به‌اصطلاح مالیات ستانی دولت‌ها در این شرایط بیشتر می‌شود و احتمال اینکه مصوباتی مثل لغو هر نوع معافیت‌های مالیاتی به بهترین شکل ممکن اجرایی شود افزایش پیدا می‌کند اما نکته مهم این است که از نهادهای عمومی که تاکنون از معافیت‌های مالیاتی برخوردار بودند مالیات ستانده شود. نظر رهبری درباره مالیات بر درآمدهای آستان و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته که از پرداخت مالیات معاف هستند اما باید مالیاتشان را محاسبه و عیناً به آستان بازگردانند از نکات قابل‌توجه و قابل‌تحسین در راستای شفاف‌سازی مالیاتی و گسترش چتر مالیاتی بر همه فعالان اقتصادی است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر