همایش مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار می‌شود

پیگیری مطالبه مبارزه جامع با فساد از سوی بخش خصوصی

تاريخ 1395/09/21 ساعت 16:44

اتاق تهران به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، همایشی با همین عنوان برگزار می‌کند و با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان به نقش بخش خصوصی در ریشه‌یابی فساد و جلوگیری از ایجاد و اشاعه آن می‌پردازد.

 نهمین روز از ماه دسامبر،  توسط سازمان ملل متحد روز جهانی مبارزه با فساد نامگذاری شده است. دولت‌ها و نهادهای خصوصی و عمومی مختلف در سراسر جهان، این روز را گرامی می‌دارند و به مرور اقداماتی می‌پردازند که طی یک‌سال گذشته برای مبارزه با فساد در عرصه‌های مختلف انجام داده‌اند. به همین مناسبت اتاق تهران نیز با دعوت از رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل و معاون دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در ایران و با حضور رییس و اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران، نشستی برگزار می‌کند و در آن نقش بخش خصوصی را در این فرآیند مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

 

اتاق تهران سال گذشته نیز در هفدهمین روز از آذر ماه با دعوت از حجت‌الاسلام پورمحمدی، وزیر دادگستری و با حضور روسای اتاق ایران و تهران، اعضای هیات نمایندگان، کمیسیون‌های مرتبط و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی این نشست را برگزار کرده بود. نشستی که در آن جدی‌ترین مطالبه بخش خصوصی مبارزه جامع با فساد عنوان شد.

 

در نشست سال گذشته نمایندگان بخش خصوصی تورم قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های پیچیده را یکی از عوامل اصلی ایجاد فساد در عرصه اقتصاد عنوان کردند و از دولت خواستند تا با کمک بخش خصوصی با از بین بردن مجوزهای نابجا به تسهیل فضای کسب‌وکار دست بزند. مساله‌ای که تا واقعیت مطلوب فاصله بسیار دارد.

 

در سال جاری نیز، ضرورت برگزاری چنین نشستی با تمرکز روی ابعاد جدید و پیگیری مطالبات و مباحث مطرح شده باعث شده است تا مجدد این نشست با حضور چهره‌های مطرح برگزار شود.

 

در نشست اتاق تهران که سه روز پس از روز جهانی مبارزه با فساد برگزار می‌شود، با سخنان مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران آغاز می‌شود. حسن عابدی‌جعفری، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز گزارشی از نشست سال گذشته و اقدامات صورت گرفته در مبارزه با فساد ارائه می‌دهد.

 

حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری، مشاور و رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری نیز به عنوان سخنران ویژه در این نشست حضور دارند و سخنرانی خواهند کرد. هم‌چنین کاظم پالیزدار، مشاور معاون اول رییس‌جمهور و دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در این نشست حاضر است تا از فعالیت‌های این ستاد و برنامه‌های آتی آن بگوید.

 

محمدمهدی بهکیش، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل نیز از مهمانان نشست اتاق تهران به مناسب روز جهانی مبارزه با فساد است. اتاق بازرگانی بین‌الملل نهادی است که کمیته مشخصی برای مبارزه با فساد دارد و به نمایندگی از فعالان بخش خصوصی در این حوزه فعالیت می‌کند. هم‌چنین کاوه مرادی، معاون دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در ایران نیز به اقدامات این نهاد بین‌المللی و برنامه‌های آن اشاره می‌کند.

 

خبر همایش مبارزه با فساد که آذرماه سال 94 در اتاق تهران برگزار شد را می‌توانید اینجا بخوانید. عکس خبر مربوط به نشست سال گذشته است (گزارش تصویری)


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر