اختصاصی سایت خبری اتاق تهران:حمیدرضا صالحی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

صادرکنندگان از حامیان صادرات چه می‌خواهند؟

تاريخ 1395/09/13 ساعت 10:43

صادرکنندگان به دلیل نرخ بالای خدمات و تسهیلات از کمک سازمان‌های حمایتی استفاده نمی‌کنند. در تلاشیم شرایط را برای حمایت از صادرکنندگان تسهیل کنیم.

حمیدرضاصالحی

در کشورهای مختلف جهان نهاد اگزیم بانک شکل ادغام‌شده بانک‌های تخصصی برای صادرات و صندوق های ضمانت‌ مخصوص صادرات است. در ایران چنین ادغامی در سازمان‌های حمایتی از صادرات انجام‌نشده است و بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات که مسئول بیمه پروژه‌های صادرکنندگان است به شکل مجزا کار می‌کنند.

کوفاس در فرانسه، هرمس در آلمان، ساچه در ایتالیا و اوکابه در اتریش ازجمله سازمان‌های حمایت‌کننده از صادرکنندگان هستند که توسط دولت‌ها شکل‌گرفته و از صادرکنندگان در دیگر کشورها حمایت می‌کنند. درواقع دولت‌ها در قالب تضمین‌های ارائه‌شده از سوی این سازمان‌ها به توسعه فعالیت پیمانکارانشان در اقصی نقاط جهان کمک می‌کنند.

در ایران علاوه بر عدم ادغام این دو سازمان حمایتی از صادرات یعنی بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات، مشکل عمده حمایت از صادرات سرمایه پایین این سازمان‌هاست. سرمایه بانک توسعه صادرات کفاف حجم بالای صادرات را نمی‌دهد درنتیجه اولین قدم در توسعه خدمات حمایتی این سازمان افزایش سرمایه آن است. اگر برای تأمین درآمدهای کشور از توسعه صادرات غیرنفتی برنامه داریم باید سازمان‌های تسهیلات دهنده و تضمین‌کننده صادرات را تقویت کنیم.

در حال حاضر بسیاری از صادرکنندگان در بخش خصوصی واقعی تمایل به استفاده از تسهیلات یا خدمات سازمان‌های حمایتی ندارند. یکی از دلایل آن‌هم به نرخ تسهیلات بازمی‌گردد و نکته دیگر شرایط مدنظر سازمان‌ها برای احراز صلاحیت صادرکنندگانی است که می‌توانند از تسهیلات با نرخ ارزان‌تر استفاده کنند. بااین‌وجود ما در تلاشیم شرایط را برای اخذ تسهیلات و خدمات ارزان ساده‌تر کنیم و از سوی دیگر پیشنهاد ما این است که صندوق ضمانت صادرات مثل دیگر نهادهای بیمه‌ای تمام خطرات ازجمله خطرات تجاری و سیاسی را برای پروژه‌های صادراتی پوشش دهند. در چنین شرایطی می‌توان از بیمه‌های صندوق ضمانت به‌مثابه دیگر بیمه‌نامه‌های صادرشده از نهادهای ضمانتی به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام‌های لازم استفاده کرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر