مهدی شریفی نیک‌نفس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران

پروژه‌های ناتمام پتروشیمی و افزایش ظرفیت تولید

تاريخ 1395/09/01 ساعت 07:30

پروژه‌های نیمه‌تمام زیادی در حوزه پتروشیمی وجود دارد. پروژه‌هایی که می‌تواند مشکلات و مسائلی را به وجود آورد. در حال حاضر حدود 55 طرح پتروشیمی در کشور وجود دارد که درصد پیشرفت آن‌ از 5 تا 95 درصد است. ممکن است بعضی از این طرح‌ها به دلیل شرایط بد آب‌وهوایی کشور و کمبود آب دیگر توجیه نداشته باشد؛ ولی با این‌حال هنوز هم بخش عمده‌ای از آن‌ها دارای توجیه اقتصادی است و برایش خوراک هم تخصیص داده ‌شده است و قطعاً نیاز به سرمایه دارد.

مهدی شریفی نیک نفس

 اگر ما بتوانیم با خوراک، تسهیلات و هر عاملی که دولت یا صاحبان سهام این مجتمع‌ها - چون اکثراً مربوط به بخش خصوصی یا خصولتی هستند و همه‌شان مربوط به دولت نیستند- در نظر دارند، برای سرمایه‌گذار خارجی انگیزه ایجاد کنیم می‌توان این طرح‌ها را به اتمام رساند. به‌هرحال دولت به‌عنوان بازوی توسعه‌ای و موتور توسعه‌ای که صنعت پتروشیمی برای کشور دارد؛ قطعاً باید از این صنعت و اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام آن حمایت کند.بنابراین باید شرایطی ایجاد شود که بتوانیم سرمایه‌گذار خارجی را برای این پروژه‌های نیمه‌تمام جذب کنیم.

 برای این کار می‌توان از بانک‌هایی استفاده کرد که تضامینی بدهند تا سرمایه‌گذارها به ایران بیایند و ریسک تجاری ایران در دنیا کاهش پیدا کند. البته این فرایند در حال بهبود است و اوضاع بهتر شده است. به‌هرحال باید ضمانت‌هایی که لازم است به این سرمایه‌گذارها داده شود تا این‌ها وارد قضیه شوند. اما نباید فراموش کرد که این سرمایه‌گذارها اکثراً دنبال ضمانت دولتی هستند و دولت هم به دلیل اینکه سهام این مجتمع‌ها واگذارشده نمی‌تواند این تضمین را بدهد.

 برای این مشکل می‌توان با بانک‌ها، کنسرسیوم‌ها و هلدینگ‌های بزرگ که این سهام را دارند، یک راهکار منطقی پیدا کرد. به‌طور مثال فرض کنید هلدینگ‌ها بیایند به بانک‌ها ضمانت بدهند و بانک‌ها هم بروند به آن سرمایه‌گذارها یک ضمانت‌های خاصی بدهند. به این شکل این مسائل هم حل می‌شود.البته که در کنار این مسائل، بحث خوراک، مجوزها هم مطرح است. درباره خوراک، وزارت نفت واردشده و تکلیف خوراک‌ها را مشخص می‌کند و مجوزها و تسهیلاتی که می‌توان ارائه کرد را داده است. باید از سرمایه‌گذاران دعوت کرد تا با این امکانات مشارکت کنند.

 به اعتقاد من می‌شود این پروژه‌ها را سریع‌تر راه‌اندازی کرد. با راه‌اندازی این پتروشیمی‌ها، ظرفیت محصولات پتروشیمی کشور از 60 میلیون تن به 120 میلیون تن می‌رسد که تقریباً دو برابر است و این باعث یک رشد تصاعدی هم در تولید و هم در صادرات کشور می‌شود.بعد از برجام یک‌سری اقدامات در مسیر تسهیل این اقدامات انجام شد. گروه‌هایی آمدند و علاقه‌مندی هم ابراز کردند. به‌طور مثال هندی‌ها علاقه‌مند هستند در بخش گروه آمونیاک وارد شوند و برای مصارف خودشان سرمایه‌گذاری کنند. اروپایی‌ها هم علاقه‌مند هستند، منابع هم در اختیار است اما همچنان بسترسازی لازم بیشتر برای بحث تضامین مطرح است و آن تسهیلاتی که ما برای سرمایه‌گذار خارجی باید ایجاد بکنیم.اگر این اقدامات انجام شود، این پروژه‌های نیمه‌تمام هم سامان می‌گیرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر