اختصاصی سایت خبری اتاق تهران:حمیدرضا صالحی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

4چالش سازمان تأمین اجتماعی

تاريخ 1395/09/01 ساعت 07:00

سازمان تأمین اجتماعی در سال‌های اخیر با توجه به رکود عمیق اقتصادی و مشکلات ناشی از آن در بخش تولید، تبدیل به یکی از معضلات مهم بخش خصوصی شده است. در ادامه 4 نکته درباره تعامل بخش خصوصی و تأمین اجتماعی را می‌خوانید.

حمیدرضاصالحی

1.بخش بزرگی از درآمدهای سازمان تأمین اجتماعی از محل بخش خصوصی تأمین می‌شود اما این بخش در تصمیم‌گیری‌ها و قانون‌گذاری‌های این سازمان درگیر نیست و دخالتی ندارد.

2.سازمان تأمین اجتماعی با در پیش گرفتن روش‌های یک‌طرفه بنگاه‌های بخش خصوصی را دچار زیان کرده است. بخش خصوصی تلاش کرده است از طریق تشکل‌ها و اتاق بازرگانی با سازمان تأمین اجتماعی تعامل کند و در هر یک از جلسه‌ها تعهد شفاهی برای حل مشکلات صورت‌جلسه شده است اما سازمان تأمین اجتماعی به هیچ‌یک از این تعهدات پایبند نبوده است و یکه تازانه فضای همکاری بین دو طرف را از بین برده است.

3.یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های تأمین اجتماعی و بخش خصوصی مدت‌زمان بررسی دفاتر است که بر اساس توافق یک تا شش سال در نظر گرفته‌شده است اما سازمان تأمین اجتماعی بازه زمانی 10 ساله را به‌عنوان اساس کار مدنظر قرار دارد. این تصمیم تأمین اجتماعی باعث شده فضای بروز فساد و ایجاد رانت بیشتر شود و مهم‌ترین قربانی این اقدام سازمان شفافیت عمل بنگاه‌هاست.

4.سلب اعتماد در فضای کسب‌وکار از دیگر معضلات امروز بنگاه‌ها به دلیل عملکرد تأمین اجتماعی است. فضای داخلی شرکت‌ها به علت ایجاد فضای امکان تبانی بین مسئولان مالی و تأمین اجتماعی آشفته است و این مسئله حرکت به سمت شفافیت و سالم‌سازی فضای اقتصاد را کند کرده است. عملکرد تأمین اجتماعی بزرگ‌ترین ضربه را به فضای کسب‌وکار وارد می‌کند و بنگاه‌ها متحمل آسیب‌هایی شدند که جبران‌ناپذیر است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر